روزنامه باختر چاپ کرمانشاه در شماره ۲۲۸۹ چهارم شهریور ماه ۹۵ در مطلبی با عنوان ‘ ناکامان دره قره سو’ به قلم منیر الهیاری منتشر کرده است.

به گزارش هاناخبر، در این یادداشت آمده است: روزگاری نه چندان دور، رودخانه قره سو شادکامانی داشت که حیات خود را در گرو حیات این جاری آرامش بخش می دانستند.
صبح با صدای ترنم لطیف پرندگان برفراز آن از خواب بیدار شده و مسیر سبز حاشیه رود را به قصد محل رزق و روزی طی می کردند و شب هنگام با قدم زدن در حاشیه رود و سردادن آواز، از طراوت و نسیم خنکای آن به وجد آمده و خستگی یک روز تلاش را از تن به در می کردند.
نمی دانم اگر لطف و همت نویسندگان و شعرای بزرگ دیارمان نبود که نام قره سو را در آثار خود برای ما و آیندگان به یادگار گذاشتند، آیا چیزی از این رود مهجور باقی می ماند؟!
تاریخ کهن دیار ما با قدمت چندین هزار ساله و وجود جاذبه ای طبیعی ، زیبا و محسور کننده، اگر با وضعیت موجود پیش رود، بی شک با خطر فراموشی روبرو خواهد گشت.
با توجه به هزینه های هنگفتی که در ساخت پل و بوستان حاشیه رودخانه صورت گرفته است، جای تعجب و افسوس دارد که هیچ کوششی در جهت احیای رودخانه از سوی مسئولان صورت نگرفته است.
با وجود آلودگی بیش از حد رودخانه در اثر ورود زباله، نخاله و فاضلاب بوی مشمئز کننده ای که در اثر راکد ماندن آب و تبدیل به باتلاق به مشام می رسد، آیا استقبالی از این پارک خواهد شد؟
انجمن زیست محیطی سبزگستران کرمانشاه ضمن پاکسازی چند مرحله ای حاشیه رودخانه با دعوت از مسئولان و متولیان محیط زیست شهر و دیگر انجمن های محیط زیستی و اقشار مختلف مردم و به طور کلی عاشقان و دلسوزان آبادانی شهر در بیست و نهم شهریور روز جهانی پاکسازی ساحل ها همه اقشار مختلف کرمانشاه را به مهمانی قره سو خواند.
در این مراسم ضمن تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از احیای رودخانه، دکتر محمد رضا نقدی فعال محیط زیستی و موسس چندین سمن محیط زیستی در کرمانشاه ( ندای قاصدک ، پیام آوران اردیبهشت و سبز گستران ) در خصوص اهمیت رودخانه ها در محیط زیست و توسعه شهری مطالبی ایراد نموده و از مردم و مسئولان خواست با یاری و همراهی هم در مسیر احیا و بازسازی این تنها شریان حیاتی شهر که مدت هاست به کما فرو رفته ، همت گماریم.
مسئولان و مدیران سازمان های مرتبط با این موضوع، باید به این حقیقت دست یابند که انجمن های محیط زیستی که از نهادهای اجتماعی فعال در این حوزه هستند، می توانند به عنوان بازوهای توانمند در اختیار سازمان ها و اداراتی که مسوول در حوزه محیط زیست هستند، قرار گیرند و تاکنون نیز مشاهده گردیده است که این سمن ها فعالیت ها و کمک های شایان توجهی در این زمینه داشته اند.
لذا وقت آن رسیده است که همه همشهریان عزیز اعم از مسئولان، مردم و کارشناسان این امر، با همراهی و همفکری این نهادهای اجتماعی ـ محیط زیستی، دست به دست هم دهیم و این منابع و مواهب طبیعی را که گنجینه های الهی برای دیار ما هستند ، آباد و احیا نماییم.

#

اشتراک این خبر در :