همه کودکان عشق را می‌فهمند، لبخند را درک می‌کنند، همه آنها بازی را دوست دارند، همه آنها هزاران آرزوی کودکانه دارند و این کودکان هزاران پرسش بی پاسخ با خودشان به این سو و آن سو می‌برند. ..

به گزارش هاناخبر، در حین قدم زدن در خیابان‌ها هرچند به قصد معامله و خرید نرفته باشی با واقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شوی که در میانه جامعه بالادستی غریبه افتاده است.

از دستفروشان خیابانی تمامی رده‌های سنی هستند. پیرمردی که ظاهرا مفری جز کار دستفروشی نمی‌بیند و کودکی که در ادبیات امروز جامعه ما فقط شده کودک کار.

قانون کار می‌گوید حداقل سن کار ۱۵ سال است، بازار کار می‌گوید که سالانه نیاز به بیش از یک میلیون شغل جدید است، مسئولان می‌گویند که برای ایجاد تنها ۳۰۰ هزار شغل یعنی یک سوم نیاز بازار کار بیش از هزار میلیارد تومان نیاز است و در این دنیای آمار و قانون، زندگی برای این کودکان رنگ دیگری دارد. آنها نه در لیست شاغلان جایی دارند و نه در لیست بیکاران، آنها تنها برای یک لقمه دو هزار تومانی در کف بازار هر روز جان خود را در دست می‌گیرند و از تحلیل جانشان لقمه‌هایشان را تامین می‌کنند.

آری همه کودکان عشق را می‌فهمند. لبخند را درک می‌کنند. همه آنها بازی را دوست دارند. همه آنها هزاران آرزوی کودکانه دارند و این کودکان هزاران پرسش بی پاسخ با خودشان به این سو و آن سو می‌برند.

آنها می آیند تا ساعاتی که فارغ از کار در خیابان و کارگاه ها هستند سواد همبیاموزند تا بدانند بالاخره علم بهتر است یا ثروت!

وجود والدین بدسرپرست و دارای مشکل معیشتی موجب شده تا کودکان این والدین به کودکان کار خیابانی تبدیل شوند و با فعالیت اقتصادی کاذب ناشی از دست فروشی و تکدی‌گری، کمک خرج والدینشان باشند.

در حالی طی سال‌های اخیر جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی به یک معضل جدی در شهرها و بخصوص سنندج تبدیل شده است که این سوال پیش می‌آید که چه نهادی باید پاسخگوی ساماندهی کودکان کاردر سنندج باشد؟

شهروندان سنندجی هر روز با این پدیده روبرو هستند به طوری که تعداد کودکان کار در شهر سنندج رو به افزایش است و این در حالی است که با توجه به عدم تعامل سایر دستگاه‌ها در خصوص جمع آوری و ساماندهی کودکان کار، موانع زیادی برای شهروندان  به وجود آمده است.

فروش گل، فال، بادکنک، لواشک، سی‌دی، وزن کشی، لوازم تحریر، لباس و غیره از جمله کارهایی است که توسط کودکان کار انجام می‌شود.

ساماندهی کودکان کار یکی از اولویت برنامه های اجتماعی است
در پنجمین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان کردستان دستگاه های مرتبط با این آسیب اجتماعی بر ساماندهی و بهبود وضعیت این کودکان اتفاق نظر داشتند.

جمال ارشدی اظهار داشت: دستگاههای اجرایی عضو این کارگروه و متولی بحث ساماندهی  کودکان کار وخیابانی باید  وضعیت فعلی این معضل را به دقت  تبیین و آیین نامه ها  و دستورالعمل های موجود را اجرا کنند.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان افزود: پدیده کودکان کار و خیابانی موضوعی است به قدمت شکل گیری نظام شهرنشینی که عواملی از قبیل بلایای طبیعی، فقر اقتصادی ،فقر فرهنگی  ،طلاق باعث بوجود آمدن این معضل اجتماعی شده است.

ارشدی خاطر نشان کرد: بایستی با برنامه ریزی مناسب نظیر برنامه های آموزشی ،ایجاد مراکز ویژه پذیرش ونگهداری ،اطلاع رسانی وآگاهی عمومی ،شناسایی خانواده های آسیب دیده واعمال حمایت های اقتصادی ومعنوی با این پدیده اجتماعی مقابله کرد.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان همچنین فراگیر کردن بهداشت روانی ،تقویت فرهنگ عمومی وبنیه حقوقی جامعه، ایجاد نظام پرورشی وهماهنگی وهمکاری همه   دستگاههای دولتی ونهادهای مردمی را از دیگر مباحث مهم  موفقیت  در زمینه برنامه ریزی جهت ساماندهی کودکان کار و خیابانی برشمرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در شهرستان سنندج دو موسسه ی خیریه در راستای ساماندهی این کودکان فعالیت دارند و اقدامات خوبی هم انجام گرفته است.

ارشدی ضمن تاکید بر لزوم همکاری اعضای کارگروه برای اجرای مصوبات، در پایان ابراز داشت: اداره کل بهزیستی به عنوان متولی اصلی ساماندهی کودکان کار و خیابانی انجام وظیفه نموده وسایر ادارات وسازمان نیز می بایست همکاری لازم را داشته باشند.

گام برداریم هر چند کوچک…
شاید برای ما کار کوچکی باشد ولی خاطراتی بزرگ برای کودکان به جای خواهد گذاشت/آفتاب دل

انتهای پیام/

#

اشتراک این خبر در :