خداداد ابراهیمی رئیس پیشین خانه مطبوعات کشور در یادداشتی که نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری کردپرس قرار گرفت نسبت به کم فروغ شدن روزنامه خوانی در کشور و تبعیض قائل شدن بین مقوله های کتابخوانی و روزنامه خوانی توسط دولت انتقاد کرد.

به گزارش هاناخبر، در این یادداشت آمده است: چرا سرانه مطالعه مطبوعات احصا نمی شود؟ در اتفاقی بی سابقه پس از ۹ ماه هنوز یارانه مطبوعات محقق نشده است.
همواره علاوه بر دولت ها، که مطبوعات و کتاب را به عنوان شاخص های فرهنگی در کانون توجه خود قرار داده اند، صاحب نظران، کارشناسان و عموم خانواده های دانش آموخته و حتی طبقه متوسط و پایین جامعه نیز به روزنامه و کتاب هم طراز و همسنگ توجه خاص داشته اند.
متاسفانه در دهه اخیر رفته رفته فرهنگ مطبوعه خوانی و راهبرد توجه جدی به مطبوعات کم فروغ شد و جز فربه شدن شاکله کمی آن، رونقی و بارقه ای چشمگیر نیافت.
اقتصاد مطبوعات روز به روز نحیف تر از پیش رُخ می نماید و این امر نگرانی های عمیق اهالی مطبوعات را در پی داشته است.
برای ایجاد تحول اساسی در این هسته اصلی فرهنگ معاصر کشور و نیز نجات اقتصاد مطبوعات در حال احتضار دکتر حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پشتوانه حمایت حداکثری و هم اندیشی مدیران مسئول مطبوعات و نیز بکار گیری تجربیات ۲ دهه فعالیت فرهنگی و رسانه ای خود از دو سال پیش طرح اشتراک نیم بهای مطبوعات با هدف احیای اقتصاد مطبوعات ایران را کلید زد.
در این طرح دو هدف عمده تعبیه شده یکی تحریض و تشویق مردم به مطبوعه خوانی با هدف تقویت فرهنگ عمومی از این رهگذار، و دیگری اختصاص یارانه سهم خرید نشریات به مردم و مالکان مطبوعات بخش خصوصی، با هدف احیای اقتصاد مطبوعات و اشتغال زایی پایدار در این حوزه.
این طرح امید و نشاط را به مطبوعات باز گردانید و با استقبال فراوان اصحاب مطبوعات مواجه شد و همگان در اجرای موفقیت آمیز آن با معاونت مطبوعاتی همکاری و همراهی لازم را از خود نشان دادند.
اما متأسفانه چنین به نظر می رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بی التفات به کارکرد فرهنگی، اقتصادی و راهبرد اشتغالزایی طرح موصوف در اختصاص اعتبارات مالی قانونی تعلل نموده و بیم آن می رود که این طرح با شکست و یاس اصحاب مطبوعات و نهایتا مرگ زودرس مطبوعات معاصر ایران مواجه شود.
این در حالیست که حوزه معاونت فرهنگی این وزارتخانه با بودجه های کلان، حمایت و تقویت شده و از حیث اعتبارات یارانه ای کتاب و حوزه چاپ و نشر از وضعیتی مطلوب و امیدوار کننده بهره مند است.
القصه کتاب از جانب دولتمردان، افزونتر و عمیق تر از گذشته، سیاستگزاری و حمایت می شود اما مطبوعات و اثرگذاری آن در جامعه مورد غفلت واقع شده تا آنجا که در اتفاقی بی سابقه، یارانه مستقیم مطبوعات کشور در سال جاری پس از ۹ ماه هنوز واریز نشده است.
در این راستا گردش مالی چند میلیاردی فصل پاییز سال جاری در طرح فروش پاییزه کتاب، اتفاق فوق العاده و ثمربخشی است که اختصاص تخفیف به خریداران کتاب، توزیع یارانه به کتابفروشی ها و رونق بازار کتاب از نتایج مفید اقتصادی و فرهنگی توجه به حوزه کتاب است.
اما پرسش مهم عموم اصحاب مطبوعات این است که چرا در حوزه مطبوعات دولت چنین اقدام اثر بخشی نداشته است؟ چرا علیرغم قول مساعد رئیس جمهور و دکتر نوبخت در نمایشگاه مطبوعات امسال، یارانه معوق مطبوعات هنوز محقق نشده است؟
هر چند که اعتبار بخشی به حوزه کتاب و چاپ و نشر به سیاستگذاری های فرهنگی این وزارتخانه مربوط است اما به نظر می رسد که نگاه مضاعف اخیر به یارانه کتاب از راهبردهای تجربی و فرهنگی دکتر صالحی امیری رئیس پیشین کتابخانه ملی و وزیر فعلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ست
در این راستا برخی دیدگاه های اصحاب مطبوعات، قابل تأمل است؛ ‘در جامعه ما ‘کتاب’ برند است ولی روزنامه و ‘مجله’ برند نیست. سرانه ی مطالعه ‘کتاب’ احصا می شود اما سرانه مطالعه ‘مطبوعات’ قابل احصا نیست.
‘کتابگردی’ داریم اما ‘مجله گردی’ نداریم!’
هفته کتاب هست اما هفته مطبوعات نه. ‘کتاب سال’ داریم اما ‘جشنواره مطبوعات’ نه. نقد کتاب داریم اما نقد مجلات و روزنامه نداریم.
خانه کتاب تاسیس شده اما خانه ی نشریات نداریم. خانه هنرمندان داریم اما خانه روزنامه نگاران نه، نهاد کتابخانه های عمومی با بودجه ای قابل توجه در سراسر کشور داریم اما نهاد مطبوعات محلی نداریم. چرا ؟؟؟

#

اشتراک این خبر در :