این یادداشت به قلم” سید محمد حسینی” کارشناس ارشد علوم اقتصادی، مدرس دانشگاه و نماینده شرکت سرمایه گذار در پروژه تحول میدان فرمانداری بوکان نوشه شده است.

هاناخبر/ سید محمد حسینی– بیکاری، افزایش جمعیت شهری، رکود حاکم بر بازار، افزایش سطح تحصیلات و آگاهی مردم و همچنین مقایسه بوکان با شهرهای اطراف منجر به شکل گیری انتظارات مردمی در راستای افزایش سطح اشتغال و بهبود توسعه شهری گردیده است. اما نگاهی واقع گرایانه به شرایط کنونی شهرستان بوکان این واقعیت را بیان می کند که مردم و نخبگان باید انتظارات خود را تعدیل کنند و باید واقع بین بود که در خوشبینانه ترین حالت حداقل در دوره زمانی سه سال آینده هیچگونه جهشی در روند توسعه شهری بوکان ایجاد نخواهد گردید و قطعاً نقدینگی و سرمایه گذاری به سمت کارهای زود بازده و با دوره بازگشت سرمایه کوتاه، سرازیر خواهد شد و در حال حاضر نباید انتظار سرمایه گذاری خارجی و همچنین سرمایه گذاری در سایر بخش های مختلف اقتصادی را داشته باشیم.

وابستگی اقتصاد بوکان و شهرهای اطراف به کشاورزی و مشکلات موجود در این بخش خصوصا بحران کم آبی ومدیریت ضعیف آن، حمایت ناچیز دولت و سیستم سنتی حاکم بر بخش کشاورزی عملاً رغبتی جهت سرمایه گذاری در این بخش ایجاد نخواهد نمود و همچنین باید این واقعیت را پذیرفت که بخش تولیدی نه تنها در بوکان بلکه در ایران حداقل تا کنون محکوم به شکست بوده که سرازیر شدن نقدینگی به سمت بخش های غیر مولد اقتصاد مانند خرید و فروش زمین و مسکن و سفته بازی طی چند سال اخیر علی الرغم تلاش دولت های حاکم در راستای تزریق پول به بخشهای تولیدی، خود گواه این واقعیت بوده و بنابراین حداقل تا چند سال آتی نباید انتظار داشته باشیم سرمایه گذاری به سمت بخش های تولیدی و احداث کارخانجات در بوکان خصوصا به دلیل یکسری شاخص های ضعیف اقتصادی در بوکان ( که جای بحث و بررسی دارد) سرازیر شود.

بخش صنعتی بوکان نیز اگر چه نسبت به شهرهای همجوار از وضعیت نسبی خوبی برخوردار است اما جوابگوی مشکلات بیکاری و رکود حاکم نبوده و به دلیل وابستگی تمامی بخش های اقتصادی به همدیگر این بخش نیز متاثر از سایر بخش ها در رکود نسبی بسر خواهد برد.

بخش گردشگری به دلیل پتانسیل های بالای شهرستان بوکان مکانی جذاب برای سرمایه گذاران می باشد اما محدودیت های حاکم متاثر از عملکرد و نحوه برخورد شهرداری و شورای شهر با سرمایه گذاران ، نبود مطالعات لازم، رکود موجود و درآمد پایین مردم و دوره بازگشت سرمایه بلند ، منجر به عدم سرمایه گذاری در این بخش گردیده است.

نوسانات شدید ارزی در داخل کشور و همچنین بازدهی کمتر شهرستان بوکان نسبت به کلان شهرها بطور کلی ، سرمایه گذاری خارجی در بوکان را با محدودیت مواجه نموده است .کما اینکه مطالعات سرمایه گذاران خارجی نیز بر اساس داده های کنونی و گذشته بوکان که بیانگر عدم ثبات در مدیریت شهری و عدم موفقیت در جذب سرمایه گذاران نسبت به شهرهای همجوار بوده و ریسک سرمایه گذاری را در بوکان بیشتر نموده است.

دریافت بودجه از طریق نماینده محترم بوکان در مجلس شورای اسلامی راه حل برون رفت از وضع موجود نبوده و هیچ اثر مثبت قابل توجهی را در روند توسعه شهری بلند مدت ، به دلیل شرایط بحرانی شهرداری بوکان، حاصل نخواهد نمود. و شهرداری بوکان نیز به دلیل کاهش شدید درآمدهای ناشی از رکود حاکم بر بازار مسکن و تداوم رکود فعلی بر این بازار بر طبق پیش بینی کارشناسان مسکن و همچنین بدهی های بالای این شهرداری و شکست در پروژه های شهری طی چند سال اخیر، این ذهنیت را القا خواهد نمود که شهرداری در دوره زمانی چند سال آینده ناتوان از انجام هر گونه پروژه شهری در جهت رفع مشکل بیکاری و ایجاد درآمد خواهد بود.

بخش جذاب برای سرمایه گذاران در شرایط کنونی و ارائه پیشنهادی به فرمانداری بوکان

در پایان باید این واقعیت را پذیرفت که در شرایط کنونی سرمایه گذاران بیشتر روی بخش های تجاری همچون احداث مجتمع های تجاری  به دلیل بازدهی بالا و دوره بازگشت سرمایه کوتاه تمرکز خواهند نمود که خود موجبات رشد نامتوازن شهری را فراهم نموده اما زمینه ساز شروع فعالیت در سایر بخش های اقتصادی خواهد بود.

راه حل برون رفت از وضعیت پیش بینی شده تشکیل تیمی تخصصی از کارشناسان اقتصاد( نه صرفاً به مفهوم دانش آموختگان اقتصاد) ، جامعه شناس، برنامه ریز شهری، مهندسین عمران ، معماری و سایر متخصصین شهری در فرمانداری بوکان جهت تدوین برنامه ای جامع و بلند مدت بصورت هدفمند در راستای توسعه متوازن شهری بوکان و جذب سرمایه گذاران که بتوانند مستقل از شورای شهر و در تعامل و همکاری با آنها عمل نمایند ، و همچنین پیشنهاد می گردد شهرداری بوکان به دلیل کمبود منابع مالی و ضعف در اجرای پروژه های شهری به دنبال پروژه های مشارکتی با همکاری بخش خصوصی بوده به گونه ای که پروژه های مذکور نیز در چهارچوب برنامه تدوین شده قرار بگیرد. البته این مهم زمانی حاصل خواهد گردید که گامی عملی در این راستا صورت گیرد.

 

#

اشتراک این خبر در :