معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از آغاز طرح ملی بسیج همگانی آموزش تغذیه سالم در کرمانشاه خبرداد.

به گزارش هاناخبر، دکتر ابراهیم شکیبا امروز در یک نشست خبری با اصحاب رسانه از آغاز طرح ملی بسیج همگانی آموزش تغذیه سالم در کرمانشاه خبرداد و اظهارداشت: این طرح با شعار “غذای سالم با هدف افزایش مصرف میوه و سبزیجات” و با محوریت “سلامتی با کاهش مصرف نمک و چربی” از ۲۹ آذر تا ۱۵ دی ماه همزمان با سراسر کشور در کرمانشاه اجرا می شود.
وی ادامه داد: کاهش روند روبه رشد بیماری های غیرواگیر، کاهش مصرف نمک، چربی و شکر، بهبود شیوه زندگی و اصلاح الگوی مصرف غذایی از اهداف اجرای این طرح ملی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح داشت: متاسفانه در کشور ما ۵۰ درصد از بانوان و ۴۰ درصد از آقایان به دلیل تغذیه نامناسب اضافه وزن دارند.
وی نمک، چربی و شکر را سه ماده مضری معرفی کرد که مصرف بالای آن در کشور باعث شیوع بیماری های غیرواگیر مانند بیمای های قلبی و عروقی، سرطان ها، دیابت و برخی دیگر از بیماری ها شده است.
دکتر شکیبا از اجرای طرحی دیگر با عنوان “ایراپن” از ۲ آذر در کرمانشاه همزمان با سراسر کشور خبرداد و افزود: این طرح توسط ۴۳۰ نیروی این مرکز و با سرشماری و مراجعه به درب منازل از فردا در کرمانشاه استارت خواهد خورد.
وی با بیان اینکه این طرح پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی جهت اجرا در مناطق حاشیه نشین شهرها بوده است، تاکید کرد: ما در استان کرمانشاه تمام مردم را تحت پوشش این طرح قرار می دهیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص جزئیات این طرح نیز توضیح داد: در طرح “ایراپن” تمام افراد ۲۰ تا ۳۰ سال به صورت اختیاری از نظر بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون، آسم و سرطان و افراد بالای ۴۰ سال نیز علاوه بر این بیماری ها از نظر سوابق بیماری های قلبی و عروقی و سکته ها مورد بررسی قرار می گیرند.
وی در پایان یادآورشد: هدف از این طرح این است که تمام مرم دارای پرونده الکترونیک سلامت باشند.

#

اشتراک این خبر در :