فرش ۱۲ متر هم شکل کره زمین است که یک کبوتربا شاخه زیتون از دل آن (نقشه ایران) به پرواز در آمده است. یک شاخه زیتون در منقار و یک فرش همراه کبوتر است که روی آن به ۱۰۵ زبان رسمی دنیا واژه (صلح aşîtî) نوشته شده و بیشتر از نماد و تصاویر معنی دار استفاده شده است.
هاناخبر/دکتر غفور شیخی– فرش سبز و سفید صلح در ابتدا شامل ۲ تخته فرش بوده است.یک فرش طولی ۲در۸ و یک فرش ۳در۴٫
ایده بافت فرش سبز و سفید صلح در مرداد ماه سال ۱۳۹۳ برای اولین بار توسط مدیران شرکت مهربافان صلح نواندیشان (بایزید غفوری و فخرالدین خضری) مطرح گردید. «بعد از روزها و ساعتها طراحی و برنامه ریزی، نتیجه کار مکتوب و به مرحله اجرا رسید. در ابتدای کار تصمیم بر آن شد که این طرح در مکان اصلی دفتر مرکزی شرکت واقع در صدرای شیراز صورت گیرد که در نهایت با هزینه، برنامه ریزی و تجهیز کارگاه مراحل شروع کار انجام شد. بعد از تجهیز کارگاه و چله کشی، کد بندی و نقشه کشی که همه اینا بالغ بر ۴ ماه طول کشید، کار آماده بافت شد. بعد از ۵ ماه تلاش و برنامه ریزی جهت اجرای کار به دلیل اینکه هیچ گونه بافنده حرفه ای و فعال در محیط صدرا نبود، با وجود تبلیغات بسیار گسترده و درخواست نیروی بافنده از همه جا، اما نتیجه ای حاصل نشد. زمان به کلی می گذشت. هزینه های روز به روز ( اجاره – مواد اولیه انبار شده – چله ، چله کشی وغیره…) ، موارد سختی بودند که در اجرای طرح سر راه قرار داشتند تا نهایتا با برنامه ریزی و تاییدیه، تصمیم بر آن شد که کار به بخش تولیدی بوکان ارجاع داده شود. کاری که خود نیز شامل هزینه های بسیار سنگین و همچنین از دست دادن زمان زیاد بود. شیوه تامین هزینه، تامین نیرو، طراحی و نقشه، انجام و ادامه پروژه شامل ساعتها توضیح است».
الیاف بکار رفته ابریشم با کیفیت در رجشمار ۷۰ و حدود ۲۲میلیون گره و فقط رنگ سفید و سبزروشن نماد صلح و آشتی است.
فرش ۱۶ متری شبیه فرش قرمز است. اما با این تفاوت که این فرش زیر پا انداخته نمی شود. دراین فرش یک نوار حاشیه به صورت کبوترهای جفتی(۱۹۶کبوتر به نشانه ۱۹۶ کشور عضو سازمان ملل متحد) وجود دارد که در فواصل آن نقشه قاره های جهان بافته شده است. وسط آن عکس کره زمین و کهکشان دور آن نقش بسته که مجموعه همه این تصاویر کنار هم پیام جامع و کامل صلح ( صلح برای تمام جهان هستی ) را می رساند.
فرش ۱۲ متر هم شکل کره زمین است که یک کبوتربا شاخه زیتون از دل آن (نقشه ایران) به پرواز در آمده است. یک شاخه زیتون در منقار و یک فرش همراه کبوتر است که روی آن به ۱۰۵ زبان رسمی دنیا واژه (صلح aşîtî) نوشته شده و بیشتر از نماد و تصاویر معنی دار استفاده شده است.
۲۳شهریور۹۴ نیز مهمانان با حضور نماینده سازمان ملل (گری لوئیس) در برج میلاد فرش صلح را گره زدند و آن را به سازمان یونسکو تقدیم کردند. طبق گفته ی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی (۲آذر۹۵) آنچه که درباره فرش دوم تاکنون محقق شده یک تخته فرش ۳در۳ با کلمه صلح با ۹۰ زبان رسمی جهان است و برای اهدا به سازمان ملل متحد با دستان رئیس جمهور ایران به پایان رسیده است و از بافندگان این فرش تجلیل به عمل می‌آید.
سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. این تاریخ در پنجاه‌وهفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد. جایزه صلح نوبل هم یکی از پنج جایزه نوبل (فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح) است که هرسال اعطا می‌شود. معروفترین نماد صلح پرچم سفید است. اما کبوتر (پس از جنگ جهانى دوم، توسط پیکاسو  براى نشان دادن صلح و دوستى به عنوان نشان کنگره جهانى صلح در پاریس در سال ۱۹۴۹ استفاده شد)، دُرنا، شاخه زیتون، حرف V و پرچم رنگین کمان(ایتالیا) نیز نماد صلح محسوب می شوند.
نکته ۱- تقدیر و تشکر بی پایان و عرض خسته نباشید به دست اندرکاران اصلی و خالقان این طرح زیبا و اندیشه ی پاک و اثر ماندگار.
نکته۲- پرهیز از سوءاستفاده ی تبلیغاتی مسئولین و «نه به دروغ و تظاهر و سوءاستفاده» که زمینه های اصلی اختلاف و جنگ اند و در عوض برداشتن قدم های جدی در راستای برقراری و پایداری صلح و آشتی داخلی و خارجی.

#

اشتراک این خبر در :