هاناخبر/ اپل با به‌کارگیری دوربین‌های جدید در آی‌فون ۷ و ۷Plus دست به‌کار بزرگی زد. حرکتی که کاملا هم نتیجه‌بخش بوده است. بی‌شک؛ این دو گوشی جدید اپل به بهترین دوربین‌هایی مجهز هستند که تا به‌حال در یک اسمارت‌فون دیده شده است. به‌کمک آن‌ها می‌توان عکس‌هایی مشابه با دوربین‌های DSLR ثبت کرد.

اما اپل در کنار سخت‌افزار دوربین جدید؛ تغییراتی هم در نرم‌افزارهای مربوط به آن در iOS 10 ایجاد کرد؛ پس برای این‌که بتوانید از این تغییرات صورت‌گرفته بهره‌مند شوید لازم نیست که حتما یک گوشی جدید آی‌فون بخرید.

خیلی از عکاسان از این‌که بتوانند عکس خود را با فرمت RAW بگیرند؛ ذوق‌زده هستند. اگر با اطلاعات و ویژگی‌های فشرد‌ه‌سازی تصویر آشنا نیستید لازم است بدانید که JPG و PNG که رایج‌ترین فرمت‌های عکس در فضای وب هستند؛ فرمت فشرده‌سازی به‌حساب می‌آیند. این دو فرمت به‌جای این‌که دیتا را از سنسور دوربین گرفته و مستقیما به صفر و یک تبدیل کنند؛ ابتدا آن‌ها را از الگوریتمی عبور می‌دهند که با حذف کردن خصوصیات و ویژگی‌هایی که چشم انسان قادر به دیدن آن‌ها نیست؛ عکس‌ها را فشرده می‌کنند.

از خیلی جهات؛ این یک ابداع فوق‌العاده است. فشرده‌سازی تصویر؛ تصاویر دیجیتالی را به یک اندازه قابل استفاده کوچک‌سازی می‌کنند. اما یک نکته منفی وجود دارد. در این فرآیند ممکن است اطلاعاتی از بین برود که بعدها به‌کار بیاید. به‌خصوص وقتی که نیاز به ادیت تصاویر باشد.

این‌جا است که فرمت RAW کاربرد پیدا می‌کند و ارزش خود را نشان می‌دهد. فرمت RAW دقیقا همان چیزی است که به‌نظر می‌رسد: دیتای مستقیم و ادیت نشده از سنسور دوربین. البته اندازه فایل‌ها بسیار بزرگ هستند: روی گوشی آی‌فون بسته به نوع تصویر چیزی بین ۷ تا ۱۵ مگاپیکسل است. اما در عوض با تصویری روبرو هستیم که از نظر کیفیت در سطح فوق‌العاده‌ای قرار دارد.

شاید به‌همین دلیل است که اپل علاوه بر به‌کارگیری از بهترین دوربین در اسمارت‌فون‌های جدید خود؛ قابلیت عکاسی با فرمت RAW را نیز به iOS 10 اضافه کرد. البته به‌صورت پیش‌فرض در اپ دوربین فعال نشده؛ اما به‌کمک اپ‌های طرف سوم؛ می‌توان از این ویژگی استفاده کرد. برای استفاده از این مسئله نیاز به گوشی‌های آی‌فون ۷؛ ۷Plus؛ ۶S؛ ۶S Plus یا SE است. البته از نظر فنی؛ تبلت ۹٫۷ اینچی آی‌پد پرو نیز می‌تواند از این قابلیت استفاده کند.

بهترین اپ طرف سوم برای کار با عکس‌های فرمت RAW؛ اپلیکیشن “ادوبی لایت‌روم” (Adobe Lightroom) است. ادوبی سال‌های زیادی است که به‌عنوان بزرگ‌ترین و بهترین برنامه در زمینه ادیت عکس به‌شمار می‌رود و اپلیکیشن لایت‌روم برای iOS به‌عنوان یک اپ پایه برای دوربین ده‌ها قابلیت ادیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اگر در کنار آن اشتراک “ادوبی کریتیو کلاود” (Adobe Creative Cloud) را هم داشته باشید؛ می‌توانید به‌سادگی آن را با لایت‌روم نسخه دسکتاپ سینک کنید.

اما اگر علاقه‌ای به گرفتن اشتراک ادوبی ندارید؛ اپلیکیشن ProCamera گزینه مناسب و خوبی برای ثبت و ادیت عکس‌های RAW بر روی گوشی آی‌فون است. البته برای خرید آن باید ۷ دلار پرداخت کنید؛ اما اگر دوست دارید که عکاسی را جدی دنبال کنید؛ سرمایه‌گذاری اندک و جذابی خواهد بود.

#

اشتراک این خبر در :