صدور مجوز برگزاری ۳ کنسرت بزرگ در عرض یک هفته از سوی اداره ارشاد در شهر محرومی چون سنندج و قرار دادن ۲کنسرت هنرمندان مرد با مخاطبانی از هر دو جنس در فاصله بسیار اندک با کنسرت بانوان با مخاطبان یکدست از جنس زن، به زیان هنرمندان زن نیست؟

هاناخبر/فرزاد عندلیبی–“هنر نزد ایرانیان است و بس” چرا که در هیچ کشوری این همه کوشش سازمان یافته صورت نمی گیرد تا نیمی از جمعیت کشور یعنی زنان از عرصه ی هنر موسیقی حذف شوند.

هنر البته نزد ایرانیان است و بس چرا که در هیچ کشور متمدنی برای برگزاری رویدادی هنری نیاز به گذر از هفت خوان رستم نیست و هنر همچنان نزد ایرانیان است و بس چرا که در تنها ایران ماست که هر عرصه ای دلالان ویژه و کارکشته ی خود را دارد حتی عرصه ی هنر! پس از دلال صادرات و واردات، دلال دلار و ارز، دلال آثار هنری برای حراجهای هنری خارجی و دلال وقت ملاقات برای سفارت خانه های خارجی حالا چشم ما به دلال دریافت مجوز برگزاری کنسرت روشن !

به راستی چه به روزگارمان آمده و به کجا می رویم؟

پس از صرف زمان و توان بسیار و آمد و شدها و گفت و گوهای پرشمار، با وجود داشتن سابقه ی دویست ساله خانوادگی در عرصه ی موسیقی این سنندج و این کشور و پس از دو بار تغییر در تاریخ کنسرت به دستور فرمانداری، سرانجام توانستیم مجوز ۳شب کنسرت موسیقی بانوان را برای همسرم به نام گروه هناره به خوانندگی باران رضایی بگیریم، البته بی دخالت دلالان مجوز، و البته شاید هم به همین دلیل بود که چنین بر سرمان آمد.

همه می دانند که بانوان در این کشور تا چه اندازه در هنر موسیقی با دشواری و مانع و محدودیت و سنگ اندازی روبرو اند. همه می دانند که اساساً موسیقی در این کشور با چه کارشکنی های روبروست و در این میان جایگاه زنان چگونه به عمد و به شیوه ای سازمان یافته نادیده گرفته شده و می شود.

باری در کار فراهم آوردن مقدمات برگزاری کنسرت برای تاریخ پیشنهادی از سوی فرمانداری بودیم که شنیدیم مجوز برگزاری کنسرت دیگری درست همزمان با کنسرت ما صادر شده است. کنسرت موسیقی کردی به خوانندگی عادل هورامی با رایزنی و همکاری سرپرست گروه، تاریخ برگزاری گروه مقابل را به فاصله ی ۳ روز پیش از اجرای خود تغییر دادیم. ای کاش مانع تراشی ها به همین جا پایان می گرفت، در آستانه ی برگزاری کنسرت بودیم و پوسترها و بنرهای تبلیغاتی ما در سطح شهر نصب شده بود که تبلیغات کنسرت همایون شجریان را در روز دوم برگزاری کنسرت بانوان در فضای مجازی دیدیم، پس از پرس و جو از ارشاد ( گفتند نگران نباشید تاکنون مجوزی برای گروه شجریان صادر نشده است! و پس از آن در کمتر از یک هفته مجوز صادر شد) بهتر از این نمی شد کنسرت بانوان را در تنگنا نهاد و تلاش هایشان را بیهوده و بی حاصل کرد.

اداره ی ارشاد سنندج مفتخر است که تنها استانی است در ایران که مجوز کنسرت بانوان را صادر می کند و باید دست مریزاد گفت به این اداره که سیاست راندن زنان از عرصه ی موسیقی را بسیار خوب پیش می برد و وظیفه ی مانع تراشی را بسیار نرم انجام می دهد.

پرسشی که در این میان بی پاسخ می ماند این است که اگر بنا به آن است که زنان موسیقی دان را از عرصه ی هنرشان به اجتماع باز داریم، اگر مقصود آن است که رابطه آنان را با مخاطبانشان قطع کنیم و اگر هدف آن است که با سنگ اندازی و مانع تراشی آنان را از حضور در این عرصه منصرف کنیم چرا یکباره چنین نمی کنیم؟ چرا از سویی وانمود میکنیم که زنان می توانند در این زمینه فعال باشند و از سوی دیگر در کارشان کارشکنی می کنیم؟ براستی صدور مجوز برگزاری ۳کنسرت بزرگ در عرض یک هفته از سوی اداره ارشاد در شهرستان محرومی چون سنندج و قرار دادن ۲کنسرت هنرمندان مرد با مخاطبانی از هر دو جنس در فاصله بسیار بسیار اندک با کنسرت بانوان با مخاطبان یکدست از جنس زن، به زیان هنرمندان زن نیست؟؟ به راستی برنامه ریزی زمانی بهتر و منصفانه تری برای برگزاری این ۳کنسرت در توان مسئولان این اداره نبود؟

به هر جهت بنده به دلیل این که زمانی با گروه شجریان همکاری داشتم، با یکی از اعضای گروه تماس گرفتم و تقاضا کردم پیام مرا به آقای شجریان برسانند چون گمان نمی بردم که ایشان در تنگنا قرار دادن و متضرر شدن گروه موسیقی بانوان را به خاطر اجرای کنسرتشان روا بدانند و آن عضو محترم پاسخ دادند که مدیر برنامه آقای شجریان تنها می تواند برنامه خود را به یک روز پس از اجرای برنامه شما موکول کند. گروه بانوان هناره از یکم تا سوم دیماه برنامه را اجرا کرد و آقای شجریان در چهارم دیماه کنسرتشان را برگزار کردند.

به هر حال با همه دشواری ها و کارشکنی ها و زیان های مالی ای که دیدیم میدان را خالی نکردیم و (با هدیه کردن بلیط های رایگان و نیم بها به زنان شاغل در دستگاه های دولتی سالن پر شد) برنامه بسیار زیبا و خوب اجرا شد. جا دارد از بانوان هنردوست سنندج و شهرهای اطراف سپاس گزاری کنم که با حضورشان هم از زنان موسیقی دان پشتیبانی کردند و همچنین نگذاشتند که زیان مالی ما در این برنامه از ۶۵% بیشتر شود.

فرزاد عندلیبی پنجم دی ماه ۹۵

#

اشتراک این خبر در :