وضعیت مالی شهرداری و تلاشها و اقدامات شورای اسلامی شهر و شهردار در راستای بهبود وضعیت فعلی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش هاناخبر،توضیحات رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد در مورد بدهی ۵ ماهه شهرداری مهاباد به پرسنل شهرداری و اقدامات شورای اسلامی شهر و شهردار مهاباد برای بهبود اوضاع مالی فعلی شهرداری این شهر بر روی خروجی روابط عمومی شهرداری مهاباد قرار گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر مهاباد در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مالی شهرداری و اقدامات صورت گرفته  چنین گفت: قدر مسلم این است که وضع شهرداری های کشور در حالت کلی از نظر پرداخت حقوق و بیمه ها نامناسب است.کلاً دارای مشکلات خاصی هستند و طبیعتاً در شهر مهاباد هم این مشکل نمی تواند مستثنی باشد. در مهاباد درحال حاضر طبق آخرین جلسه ای که با شهردار محترم داشتیم حقوق حدود ۴ الی ۵ ماه پرسنل شهرداری واریز نشده است. به گزارش شهردار و قسمتهای مالی شهرداری درآمد امسال چیزی در حدود ۲۹ میلیارد تومان بوده است که از این ۲۹ میلیارد حدود ۱۵ میلیارد نقدی اخذ شده و بقیه به صورت تهاتر و پایاپای بوده است که از این ۱۵ میلیارد شهرداری محترم حقوق ۵ ماه را پرداخت کرده . حقوق ماهیانه پرسنل شهرداری ۲ میلیارد تومان بوده که از مبلغ مذکور تقریباً حدود ۱۰ میلیارد را به پرداخت حقوق و ۵ میلیارد بعدی را به یکسری امور دیگر مصروف داشته اند.

سید رئوف سیدی ادامه داد : در اواخر سال گذشته یعنی در بهمن و اسفند ماه سال گذشته که در حال بررسی بودجه ی سال ۹۵ بودیم، پیش بینی مشکل مالی امسال را داشتیم و بر همین اساس ما چند اقدام اساسی را انجام دادیم، یکی از آنها که مصوبه ی آن نیز موجود است این بود که شهرداری پس از اخذ عوارضات و تحقق تعرفه و درآمدهایی  که برایش پیش بینی کرده بودیم، اولویت اول، پرداخت حقوق و بیمه های پرسنل شهرداری و کارکنان و کارگران. همین مورد را هفته ی قبل هم طی مصوبه ای جدید دوباره تأکید کرده ایم. موضوع بعدی این بود که پروژه های عمرانی جدید تعریف نکنیم چرا که با توجه به وضعیت در آمدی و پیش بینی ها می دانستیم با مشکل مواجه خواهیم شد. بحث این بود که پروژه های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم. در قسمت کار با پیمانکاران و واگذاری پروژه ها مصوب نمودیم که شهرداری تا جایی که امکان دارد از توان پرسنلی و ماشین آلات موجود استفاده نماید و در صورت واگذاری پروژه ها به پیمانکاران تأکید نمودیم که بصورت تهاتر و پایاپای با ملک باشد. چرا که می دانستیم می بایستی نقدینگی را برای حقوق و بیمه ها در نظر بگیریم.

سیدی ادامه داد که در راستای رفع مشکلات بیمه ای مجموعه ی عزیزان شهرداری، هر چه در توان داشته ایم انجام داده ایم از جلسات با مسئولین شهرستان گرفته تا مدیران کل و حتی وزارتخانه. در اینجا لازم است که از تلاش و همدلی مجموعه ی مدیریتی شهرستان علی الخصوص جناب آقای مهندس محمودزاده نماینده ی محترم تقدیر و تشکر نمایم که خیلی بزرگوارانه تمام مشکلاتی را که ما ارجاع داده ایم، پیگیری کرده اند. هر چند تا به امروز، هنوز به نتایج مورد نظر نرسیده ایم. اما تلاشها ادامه دارد و مطمئناً در آینده ی نزدیک خبرهای خوبی خواهید شنید. برای رفع مشکل بیمه ی کارکنان در تهران و ارومیه مشغول رایزنی هستیم. همین امروز آقایان کاوه خضری اقدم و کردستانی که در اداره ی کل بیمه ی تأمین اجتماعی جلسه داشته اند و مذاکراتی انجام شده از قرائن آن پیداست که در روزهای آینده مشکل بیمه حل خواهد شد بر خود واجب می دانم از طرف شورای اسلامی شهر تقدیر و تشکر بسیار ویژه از مجموعه ی ارزشمند شهرداری، کارگران و پرسنل واحدهای مختلف فضای سبز و خدمات، سازمانهای تاکسیرانی، اتوبوسرانی و آتش نشانی قلباً و صمیمانه داشته باشم، از همه ی نیروها تک تک جداً تشکر می کنم که از شخصیت بسیار والایی برخوردار هستند و در این فاصله ی ۴ ، ۵ ماهه مثل همیشه با تمام توان، در جهت خدمات رسانی به شهروندان تلاش نموده اند. علاوه بر موارد فوق باید عرض کنم که در طول سال جاری ۳ مرحله تخفیف به مناسبتهای هفته ی دولت و ۱۳ آبان و اخیراً هم دهه ی مبارکه ی فجر در تعرفه ی سال ۹۵ اعمال کرده ایم به خاطر اینکه مردم یک مقدار رغبت پیدا کنند برای ساخت و ساز و مراجعه کنند به شهرداری برای پرداختی های معوقه تا بلکه درآمد شهرداری افزایش پیدا کند و مشکل حقوق حل بشود که متأسفانه آنگونه که مدنظر بود، استقبال صورت نگرفت. تا اینکه مصوبه ی دیگری داشتیم که تا آخر سال۲۰ درصد کل تعرفه ی سال ۹۵ کاهش یابد. می خواهم این را خدمت شهروندان عزیز عرض کنم این بار روانی که وجود دارد و گفته می شود عوارضات شهرداری خیلی بالاست این گونه نیست و اکنون این تعرفه های عوارض محلی را برای سال ۹۵ کاهش داده ایم و این ۲۰ در صد را تا آخر سال اعمال می کنیم. هفته ی قبل نیز مجدداً افزون بر تخفیفات قبلی، تخفیف جدیدی مصوب نموده و به کمیته ی تطبیق فرمانداری ارسال نموده ایم که در صورت تأیید توسط کمیته ی مذکور تا آخر سال اعمال خواهد شد. تا فرصت دیگری برای همشهریان جهت پرداخت بدهی هایشان و یا اخذ پروانه های جدید ساختمانی فراهم شود.

سیدی گفت: همزمان با اقدامات فوق، کمیسیون و واحد سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر و شهرداری را  فعال کرده ایم .هر چند سرمایه گذاری و مشارکت فرهنگ خود را می طلبد خوشبختانه به دلیل موقعیت خوب شهر و پتانسیلهای بسیار عالی، گامهای بلندی را برداشته ایم که نوعی درآمدزایی برای شهرداری در آینده خواهد بود. با چندین سرمایه گذار داخلی و خارجی مذاکره داشته ایم. یکی از این پروژه های سرمایه گذاری را که شروع کردیم پروژه ی میدان آرد یا همان پروژه ی سید نظام است که یکی از پروژه های بسیار ارزشمند بوده و البته آن هم فرایندی داشته، در اوایل و بر اساس پیشنهاد سرمایه گذار و شهرداری، بالاخره مصوب نمودیم که آورده ی شهرداری را به ایشان بفروشیم به محض اینکه مصوب شد سرمایه گذار انصراف دادندو واحدها و سهم شهرداری را در آنجا نگه داشته ایم که در دراز مدت یکی از پروژه های درآمدزا برای شهرداری است و جزو درآمدهای پایدار است.

سیدی همچنین گفت: در راستای فعالیتهای واحد سرمایه گذاری وارد مذاکرات جدی دیگری نیز شدیم که هم اکنون قراردادهایی با طرف های مشارکت مان در زمینه ی شهرک صنفی کاوه در فاز دوم صنوف آلاینده میدان میوه و تره بار بزرگ شهر، ایجاد مجموعه ی تلفیقی تجاری – پارکینگ – شهربازی در بلوار خبرنگار و …. منعقده شده است.

وی ادامه داد که: برای رفع مشکل مالی شهرداری روی تعدادی از تفکیک ها و توافقات با مالکان توسط شهرداری و بر اساس قوانین مربوطه متمرکز شدیم. در این بخش نیز مشکلات بسیاری گریبانگیر ما بوده است. از طرفی هم قیمت املاک شدیداً پایین آمده و در رکود کامل است. در خیلی از موارد، ملکی را که خودمان خریداری نموده ایم یا معاوضه شده و قیمت کارشناسی آن ملک مثلاً در سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان بوده است در حال حاضر حتی با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان هم کسی راضی به خرید آن نیست. گاهاً ملکی ۳ مرحله اعلام مزایده شده اما هیچ شرکت کننده ای نداشته است و این بدین معنی است که رغبت همشهریان، مردم، اشخاص حقوقی و حقیقی برای خرید املاک در اثر نبود نقدینگی خیلی کم است و گاهی وقتها برای فروش املاک حتی به قیمت کمتر از قیمت کارشناسان نیز مصوب نموده ایم. هر چند باید اشاره کنم که طرح تفصیلی فعلی شهر به ضرر و زیان شهروندان و شهرداری است. زمینهای قابل تفکیک و بدون مشکل در داخل محدوده تقریباً باقی نمانده است. این موضوع را در روز اول شروع بکار شورای دوره ی چهارم خدمت همه عرض کردم.

سیدی در ادامه ی این مصاحبه تأکید نمود: لازم است بدانید که موضوع بیمه ها با دو مشکل عمده روبروست: یکی اینکه خود سازمان بیمه هنوز به توافق کلی با ما نرسیده و هنوز ملکی را که ما به آنها بابت بدهی های شهرداری بصورت تهاتر پیشنهاد داده ایم متأسفانه مورد تأیید واقع نشده است، ولی ما هنوز درحال رایزنی و توافق هستیم.

مشکل بعدی این است که هر روز جریمه ی دیرکرد در پرداخت، شامل شهرداری می شود و البته این نکته را هم عرض کنم که این بدهی ها شامل سه سال اخیر نبوده و بخش زیادی از بدهی ها به ادوار گذشته بر می گردد و طبعاً در این دوره هم به آن بدهی ها افزوده شده است.

سیدی گفت: اخیراً در جلسه ی رسمی شهردار مکلف شد که نقشه ی تیپ با برآورد زمانی و ریالی از زمین چسبیده به مجتمع تجاری ساحل( تاناکورای خرده فروشی) را که شامل حدوداً ۲۴۴ مغازه است، آماده کند تا به منظور اشتغال زایی برای جوانان شهر و رفع گوشه ای از مشکلات شهرداری پس از طی مراحل قانونی مزایده گردد.

و اما سفرهایی نیز به تهران داشته ایم و خوشبختانه درسازمان شهرداری ها وعده هایی به ما داده اند که بخشی از آن در قالب تسهیلات بوده  و ما نیز برای شهرداری ۴ بار مصوب نمودیم که تسهیلات اخذ نماید از جمله : بانک شهر، سازمان شهرداری های کشور و بانک صادرات و بانک انصار. در راستای اخذ تسهیلات با بانکهای مذکور رایزنی نموده ایم که متأسفانه تا کنون موفق  به اخذ تسهیلات نشده ایم.

 سید رئوف سیدی عنوان داشت که: یکی از بزرگترین مشکل حال حاضر شهرداری اینست که طلبهایی را که شهرداری از اشخاص حقیقی یا حقوقی و یا ادارات دارد، نمی تواند اخذ کند. به عنوان مثال ما از راه و شهرسازی حدود ۸ میلیارد تومان طلب داریم  به اضافه چندین قطعه زمین و برای حل این مشکل مذاکراتی با وزیر، معاون وزیر و مدیر کل محترم مربوطه نیز داشته ایم. مقرر شد که حداقل دو میلیارد تومان از این طلبها واریز گردد که متأسفانه تا کنون محقق نشده است و دقیقاً این مشکل را در داخل شهر با اشخاص به گو نه ای دیگر داریم: طرف آمده یک مجموعه ی تجاری بزرگ را ایجاد نماید و هزینه های مربوطه اش ۲۰ الی ۳۰ میلیارد تومان است امام هنوز ده درصد آن را به شهرداری پرداخت ننموده است و بقیه هم اکثراً در پرداخت طلبهای شهرداری تعلل می کنند. بنابراین برای اخذ طلبهای شهرداری از اشخاص حقیقی، حقوقی و ادارات با مشکل جدی مواجه هستیم. و اگر این طلبها دریافت شود مطمئناً نه تنها مشکلات بخش حقوق و بیمه ها بلکه بخش اعظمی از طلبهای پیمانکارها نیز پرداخت خواهد شد.

سیدی افزود: بخش بعدی که باید به آن بپردازم بحث پیمانکارهاست .  شهرداری علاوه  بر حقوق و بیمه ها ،  بدهی هایی هم به پیمانکاران دارد  زمانی که شورای اسلامی شهر دوره ی چهارم ، شروع بکار کرد شهرداری اعلام نمود که ۲۰ میلیارد تومان بدهی دارد.  اکنون که ۱۲-۱۰-۹۵ می باشد طلبهای پیمانکاران از شهرداری طبق آخرین جلسه ای که خود شهردار توضیح دادند، اگر اشتباه نکنم چیزی در حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تومان است و طبق برنامه ریزیهای انجام شده تا آخر سال جاری و یا تا آخر دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر بخش اعظمی از این بدهی به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: همچنین امروز به صورت علی الحساب یک میلیون تومان به حساب نیروهای رسمی، قراردادی، پیمانی و کارمعین از سوی شهرداری واریز گردیده است. و برای بقیه ی حقوق هم بلافاصله بعد از دریافت تسهیلات ۴ میلیارد تومانی حقوق حداقل ۲ ماه و بیمه های معوقه پرداخت خواهد شد.

یکی از مواردی که اخیراً مطرح می شود اینست که: ضعف مدیریت مالی شهرداری باعث به وجود آمدن شرایط کنونی است یا این شایعه که شورای اسلامی شهر و شهرداری آنقدر پروژه ی عمرانی تعریف نموده اند که به فکر پرداختن حقوق پرسنل نبوده اند :

قطعاً اینگونه نیست. در سال ۹۵ هیچ پروژه ی جدیدی تعریف نشده است . پروژه های نیمه تمام باید تمام می شد حتی اگر بدهی هم داشته باشیم چون اگر تمام نشود سال به سال تخریب شده و اینگونه بیت المال شهرداری به هدر می رفت، بنابراین این پروژه ها قطعاً باید تمام می شدو اولویت کاری این بود که  ما بایستی املاک شهردای را ارزش بدهیم و نگذاریم حراج گردد و اگر هدف ارزان فروشی املاک شهرداری بود شهرداری اکنون با مشکل پرداخت حقوق روبرو نبود با توکل به خداوند متعال، همراهی همه همشهریان عزیزو برنامه ریزیهایی که توسط مجوعه ی شورای اسلامی شهر و شهرداری انجام گرفته است انشاء ا… این مشکل هم مرتفع خواهد شد. در خاتمه از همه ی همشهریان عزیر، پرسنل و کارگران ارزشمند شهرداری، پیمانکاران عزیز، مسئولین شهرستانی و استانی خصوصاً رسانه ها و صدا و سیما و سایت های خبری که برای توسعه و آبادانی شهر تلاش می کنند و وضعیت شهرو شهرداری را درک نموده اند، صمیمانه تقدیر تشکر می نمایم.

ادامه دارد….

 

#

اشتراک این خبر در :