نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران اظهار کرد: بالا رفتن سن ازدواج به دلیل مشکلات اقتصادی جوانان و خانواده ها و وجود ازدواج های فامیلی در کشور افزایش تولد نوزادان معلول را در پی داشته است،

به گزارش هاناخبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «سیدمهدی فرشادان»؛ با دفاع نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در برابر حذف ماده ۹۰ لایحه برنامه ششم توسعه در نشست علنی نوبت صبح دیروز (شنبه، ۱۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی و با موافقت نمایندگان مجلس، کلیات اجباری شدن آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج تصویب اما جهت اصلاح برخی جزئیات، این ماده جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.
«سیدمهدی فرشادان» با بیان اینکه انجام آزمایشات و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان، از تولد سالانه ۳۰ هزار نوزاد معلول جلوگیری و هزینه‌های درمانی نیز کاهش پیدا می‌کند، گفت: به طور متوسط هزینه نگهداری ماهانه هر معلول ۱٫۵ میلیون تومان برآورد می شود.
وی افزود: اگر به طور متوسط میانگین طول عمر افراد معلول را ۱۷ سال در نظر گرفته و براساس هزینه ماهانه نگهداری هر معلول، محاسبه ای داشته باشیم با تصویب این ماده و پیشگیری از تولد نوزادان معلول نزدیک به ۲۸۱ هزار میلیارد تومان صرفه جویی در این حوزه برای کشور صورت می گیرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با اشاره به اینکه نسبت بودجه مصرفی برای انجام این آزمایشات در مقایسه با هزینه های نگهداری و درمان معلولان یک به ۳۵ برآورد می شود، خاطرنشان کرد: پیشگیری از این مهم یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در حوزه اجتماعی است.
وی اضافه کرد: در شاخص های توسعه مرگ کودکان زیر یک سال و مرگ کودکان زیر ۵ سال بسیار با اهمیت و مورد توجه است.
دکتر فرشادان با بیان اینکه بالا رفتن سن ازدواج به دلیل مشکلات اقتصادی جوانان و خانواده ها و وجود ازدواج های فامیلی در کشور افزایش تولد نوزادان معلول را در پی داشته است، خاطرنشان کرد: تصویب ماده ۹۰ لایحه برنامه ششم توسعه راهکار بسیار خوبی برای مقابله با این تولد هاست.
در ماده ۹۰ این لایحه آمده بود: در هنگام ازدواج، ‌بررسی تمامی زوجین به منظور شناسایی در موارد در معرض خطر اختلالات ژنتیک، در قالب شبکه بهداشت و درمان کشور اجباری است و موارد در معرض خطر به مراکز مشاوره ارجاع و چنانچه نیاز به آزمایش ژنتیک باشد به مراکز مجاز معرفی می شوند

#

اشتراک این خبر در :