رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: یک میلیون هکتار از زمین های استان دارای قابلیت کشت و زرع هستند که از این میزان سالانه ۷۴۰ تا ۸۳۰ هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات کشاورزی می روند.

به گزارش هاناخبر، اسمعیل کریم زاده روز چهارشنبه در دومین جلسه کمیته بهره وری آب کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: کشت گندم، سیب، چغندر قند و انگور از عمده محصولاتی است که در استان انجام می شود.
وی اضافه کرد: برای بهره وری بیشتر از میزان آب مصرفی کشاورزی ضروری است آمار اراضی زیر کشت بر اساس تهیه نقشه کاداستر اراضی و اجرای پهنه بندی نظام نوین ترویج کشاورزی که در حال حاضر در سطح استان در دست اجراست ،به روز رسانی شود تا آمار دقیقی از وضعیت اراضی قابل کشت در استان وجود داشته باشد.
وی با اشاره به مهمترین اهداف برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: حفاظت و بهره ‌برداری بهینه از منابع پایه، منابع طبیعی و بسترهای تولیدی در چارچوب توسعه پایدار، افزایش بهره ‌وری منابع و عوامل تولید کشاورزی به ویژه آب و افزایش ضریب خود اتکایی در محصولات راهبردی کشاورزی از مهمترین اهداف این بخش است.
وی با اشاره به پایین بودن سطح سواد و تحصیلات کشاورزان در استان گفت: افزایش آگاهی شاغلان کشاورزی مستلزم آموزش درست و سیاست گذاری دقیق دولت در اطلاع رسانی و تخصیص اعتبارات مناسب به بخش آموزش و ترویج است.
وی اظهار کرد: رمز موفقیت اکثر کشورهای پیشرفته در بخش کشاورزی وابسته به نیروی انسانی کارآمد و آگاه آن جامعه است.
آذربایجان غربی دارای ۳۷ هزار و ۶۱۲ کیلومتر مربع مساحت است که حدود ۲٫۲۸ درصد از مساحت کشور به شمار می رود.
این استان با تولید سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی از سطح ۸۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جزو استانهای موفق کشور است.
۳۵ درصد مردم در این منطقه به کشاورزی اشتغال دارند که اغلب به صورت سنتی انجام می شود.

#

اشتراک این خبر در :