رهبر کاتولیک های جهان در جریان وضعیت کنونی اقلیم کردستان قرار گرفت

شناسهٔ خبر: 010F5C62 -
نخست وزیر اقلیم کردستان در دیدار را رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان، وی را در جریان وضعیت کنونی اقلیم کردستان و روابط اربیل – بغداد قرار داد.

به گزارش هاناخبر ،

نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان جمعه (22 دی ماه) در صدر هیئتی عالی رتبە وارد واتیکان شد و با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان دیدار و گفتگو کند.

فواد حسین رئیس دفتر مسعود بارزانی که در این دیدار نیچروان بارزانی را همراهی می کند و در دیدار با پاپ فرانسیس حضور داشت، در مصاحبه ای مطبوعاتی گفت: نخست وزیر اقلیم کردستان وضعیت کنونی اقلیم کردستان را برای پاپ تشریح نمود و همچنین بە روابط اربیل با بغداد نیز اشاره کرد.

وی افزود: بە جز وضعیت مسیحیان ساکن اقلیم کردستان که مورد بحث قرار گرفت، پاپ فرانسیس هم دربارە وضعیت اقلیم کردستان و وضعیت آوارگان نیز سوالاتی را مطرح نمود.

فواد حسین در رابطە با موضع بغداد نسبت به اقلیم کردستان، گفت: بغداد سیاست به حاشیه راندن اقلیم کردستان در سطح جهانی را پیگیری می کند، اما تلاش هایش با شکست مواجە خواهد شد.

همچنین فلاح مصطفی مسئول روابط خارجی دولت اقلیم کردستان در حساب شخصی خود در فیس بوک اعلام کرد که نیچروان بارزانی ضمن تشریح وضعیت اقلیم کردستان و روابط اربیل با بغداد درباره نقش نیروهای پیشمرگ در جنگ با داعش با وی گفتگو کرده است.

قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان نیز در این دیدار نیچروان بارزانی را همراهی کرده است.

پیش تر و در سال 2014 مسعود بارزانی رئیس وقت اقلیم کردستان و همچنین در سال 2015 نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان در واتیکان با پاپ دیدار کرده بودند.

دولت اقلیم کردستان پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 که نیروهای عراقی به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشە تحت کنترل نیروهای پیشمرگ بازگشتند و همچنین انزوای سیاسی اقتصادی پس از این رویدادها با سفر به فرانسە، آلمان و هم اکنون واتیکان دست به مانوری دیپلماتیک برای خروج از انزوا و فشار به بغداد برای آغاز مذاکرات با اربیل و پرداخت سهم کردستان از بودجه 2018 عراق زده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 4 =