فرماندار بوکان:

نگران بخش سیمینه هستیم/آسفالت روستاها یکی از مطالبات اصلی است/گازرسانی به 51 روستای بوکان در دستور کار است/ ۱۰۵طرح اشتغالزایی نهایی شده است

شناسهٔ خبر: 01FED66A -
فرماندار بوکان در نخستین جلسه شورای اداری این شهرستان در شهر سیمینه به موارد مهمی اشاره کرد.

به گزارش هاناخبر ، دکتر جمال خسروی صبح روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت 97 در اولین جلسه شورای اداری شهرستان بوکان در شهر سیمینه، اظهار کرد: نگاه به نظریه پایه ی توسعه استان خیلی ضرورت دارد ،سهم نسبی جمعیتی استان تاسال ۱۴۰۴شاهد هم مهاجرپذیری و هم رشدشهرنشینی خواهد بود اما پیش بینی های جمعیتی حاکی از آن است که رشد شهر نشینی تا ۷۰درصد پیش خواهد رفت این مساله به ویژه در ترکیب مشاغل استان تاثیر عمده ای خواهد گذاشت یعنی سهم بخش صنعت ،معدن و خدمات افزایش و سهم بخش کشاورزی کاهش پیدا خواهد کرد.

خسروی ادامه داد: بوکان به انبار غله معروف است اما سهم کشاورزی نسبت به ارزش افزوده در برابر صنعت بسیار کم بوده است و باتوجه به بحران کم آبی اگر برنامه‌ها را به سمت برنامه توسعه استان سوق ندهیم و به نسبت ارزش افزوده ای که برای بوکان ایجاد کرده است ارزش افزوده اش خیلی پپایین تر از بخش معدن بوده است.

فرماندار شهرستان بوکان افزود: متاسفانه با وضعیت کنونی، دراستان با بحران کم آبی مواجه هستیم لذا اگر برنامه هایمان را به سمت برنامه های پایه ی توسعه استان سوق ندهیم در  ۱۰ تا ۲۰ سال آینده بطور قطع متضرر خواهیم شد .

خسروی با اشاره به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بوکان، بیان کرد:  منطقه ی ویژه ای را در همین حوزه ی سیمینه با وسعت ۲۰۰هکتار معرفی کردیم  که مقدمات کار در شهرستان و استان پایان یافته و به سازمان مناطق آزاد ارجاع شده است.

فرماندار بوکان با اشاره به تحولات ساختارهای کشاورزی در توسعه استان تصریح کرد: تحول در ساختارهای سنتی بخش کشاورزی ازجمله اولویت بر تولید متراکم گلخانه ای،توسعه ی دامپروری های صنعتی و صنایع ترکیبی یک بحث جدی در کل استان است، این طرح ها سازگار با سیاست‌های احیای دریاچه ارومیه است و در این راستا تاکید بر اشتغال‌زایی هم وجود داشته که اگر با این سیاست‌ها پیش برویم در آینده متضرر نمی‌شویم و خوشبختانه کسانی که به دنبال سرمایه گذاری و اشتغال زایی هستند این بخش هارا دیده اند.

فرماندار بوکان تصریح کرد: کاهش جمعیت روستایی بوکان ۲۲/۵ درصد است که این کاهش جمعیت بسیار فراتر از میانگین استانی است، هرچند پتانسیل‌های ارزشمند و خوبی در این منطقه مانند مازاد بر مصرف تولید شیر، دام سنگین، گیاهان دارویی و از طرفی بیشترین اراضی زراعی قابل کشت وجود دارد و باید برای جلوگیری از کاهش جمعیت روستایی اقدامات اساسی را انجام داد.

خسروی افزود: ۱۱۰۰ هکتار اراضی قابل کشت در بوکان وجود دارد که در این راستا بارها شاهد نمونه شدن کشاورزان بوکانی در زمینه‌های مختلف بوده‌ایم اما برای رسیدن به توسعه پایه استان باید بخش کشاورزی را هم به سمت مکانیزه شدن پیش ببریم، به عنوان مثال 804 هکتار آبیاری تحت فشار در بوکان وجود دارد اما به دلیل عدم تخصیص آب در صنعت، معدن و کشارزی اکنون متوقف شده است.ما دو راه داریم که حوزه صنعت را توسعه و بخش کشاورزی را مکانیزه کنیم، پس وقتی تخصیص آب در حوزه صنعت و کشاورزی نیست ما بر چه مبنایی به سمت توسعه پایه استان پیش برویم.

وی با اشاره به این که در 6 ماه گذشته به دلیل عدم تخصیص آب در حوزه صنعت با مشکلاتی اساسی روبرو بوده ایم اظهار کرد: به ناچار سرمایه‌گذارها را به سمت خدمات، گردشگری و کشاورزی سوق داده‌ایم و این یک معضل شده است.

وی اضافه کرد:  آب سد بوکان که می‌توانست اراضی پایین دست را تامین آب کند و کشاورزی را مکانیزه،بسیار موثر بود که البته کارهای آن از اختیار مجموعه استانی خارج شده و فراتر است.

خسروی افزود: اجرایی شدن پروژه مجتمع  163 روستایی با جدیت و پیگیری مجموعه شهرستان به انجام رسیده اما نگران بخش سیمینه هستیم و آینده بسیار نگران کننده ای را به لحاظ منابع آبی در پیش‌رو داریم و اوضاع طوری است که در عمق 110 متر به آب نمی‌رسیم و این بحران خطرناکی است و تبعات خطرناک فیزیولوژیکی به جا گذاشته و بحث نشست زمین را داریم و در آینده بیشتر هم خواهد شد.

جمال خسروی با اشاره به بحث گاز رسانی در حوزه روستایی بیان کرد: گاز رسانی 40 روستا در بوکان  به اتمام رسیده و 51 روستای دیگر هم جزو موافقت‌نامه روستایی است و تلاش این است که این آمار بیشتر شود چون تا گاز رسانی صورت نگیرد طرح هادی روستایی هم اجرا نمی‌شود و به طور قطع با همکاری مجموعه شهری در دوسال آینده می‌توان از این میانگین فراتر رفت.

فرماندار بوکان با بیان اینکه یکی از مهمترین مطالبات اصلی روستاییان آسفالت جاده ها است که می تواند در کاهش مهاجرت نقش اساسی داشته باشد، گفت: 80 درصد مجموع راه‌های بوکان روستایی است و از این مقدار 50 درصد راه مناسب روستایی وجود دارد.

وی با تقدیر از عملکرد بخشداران بخش مرکزی و سیمینه، بیان کرد: از حدود ۳۱۳ طرحی که در کارگروه اشتغال شهرستان داشتیم ۱۰۵طرح در کار گروه استان نهایی شده است و برای ۵۱۵نفر اشتغال ایجاد می شود.

فرماندار بوکان همچنین با اشاره به درخواست مسئولین شهر سیمینه برای احداث شعبه بانکی تصریح کرد: شهر سیمینه قبلا بانک داشت اما به دلیل کاهش گردش مالی این شعبه جمع‌آوری شد که اگر برای افزایش گردش مالی تلاش می‌شد این شعبه حذف نمی شد. اما اکنون جمعیت این بخش بیشتر شده و قابل مقایسه با گذشته نیست و بیش از  یک هزار و 300 نفر جمعیت شهر سیمینه است که حداقل ایجاد یک باجه بانکی می تواند موجب حل این مشکل شود.

وی افزود: مهمترین مسئله در بخش سیمینه گازرسانی و آب‌رسانی مجتمع  165 روستایی که هر دوبخش سیمینه و مرکزی را در برمی‌گیرد، است که 11 روستا است و بخشی از آن هم به بخش مرکزی مربوط می‌شود و حریم تاسیسات است.

فرماندار بوکان گفت: از مجموع اعتبارات سال 96 که 61 میلیون تومان مصوب بوده است 41.2 دهم درصد از طریق نقدی و اسناد خزانه 125 طرح و پروژه عمرانی و خدماتی را تخصیص داشته‌ایم.

 

فرماندار بوکان با اشاره به خسارتهای ناشی از بحران در بخش‌های مختلف کشاورزی، تاسیسات، اماکن دولتی، بخش خصوصی، منازل و اماکن تجاری گفت: تاکنون حدود 45 میلیارد تومان خسارت به این بخش ها وارد شده که در بخش کشاورزی 42.5 میلیارد تومان و در سایر بخش‌های دیگر 2.5 میلیارد تومان خسارت برآورد شده که ضمن ارزیابی به سازمان مدیریت بحران نیز اعلام شده است.

وی گفت: اگر ما بتوانیم ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی را پا به پای هم پیش ببریم می‌توانیم در راستای مکانیزه شدن بیشتر کشاورزی و مقابله جدی تری با بحران های زیست محیطی منطقه داشته باشیم.

فرماندار بوکان تکید کرد: در زمینه گردشگردی نیزبحث های جدی وجود دارد و  اولین بحث ما در گردشگری، موضوع زیرساخت‌هاست.

 

جهت مشاهده آلبوم کامل تصاویر این جلسه اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 7 =