6 دانشگاه ایران در بین برترین‌های دنیا

شناسهٔ خبر: 02CE6CAE -
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نتایج رتبه بندی سال 2019 کیو. اس که به تازگی منتشر شده، نشان از حضور 6 دانشگاه ایران در بین دانشگاه های برتر دنیا دارد.

به گزارش هاناخبر ،

محمدجواد دهقانی اظهار کرد: براساس نتایج رتبه بندی سال 2019 کیو. اس، صنعتی شریف با رتبه 432، صنعتی امیرکبیر با رتبه 498، علم و صنعت ایران با رتبه 650-601، دانشگاه تهران با رتبه 750-701 و شهید بهشتی و دانشگاه شیراز با رتبه 1000-801 در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند. 
به گفته وی، دانشگاه شیراز اولین حضور خود را در رتبه بندی جهانی کیو. اس در سال 2019 تجربه می کند و صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر نیز دارای رشد رتبه نسبت به سال گذشته بوده اند. 
کیو. اس در سال 2019 تعداد دانشگاه های مورد رتبه بندی خود را از 959 دانشگاه در سال 2018 به هزار دانشگاه ارتقا داده است و به این ترتیب سهم ایران از دانشگاه های برتر جهان از 5 دانشگاه در سال گذشته به 6 رسیده است. 
کیو. اس، یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی شناخته می شود که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند. 
روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو. اس از 6 شاخص در چهار حوزه کلی وضعیت آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده است.
منابع اطلاعاتی مورد استفاده در رتبه بندی جهانی کیو. اس شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه ها و اطلاعات پژوهشی سال های 2013-2017 دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس است که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود. 
موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس، امپریال کالج لندن، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه کالج لندن به ترتیب 10 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال 2019 کیو. اس شناخته شدند.

** حضور صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی اصفهان و گیلان در بین دانشگاه های برتر جوان دنیا سال 2018
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه با اشاره به انتشار فهرست سال 2018 دانشگاه های جوان دنیا با قدمتی کمتر از 50 سال توسط پایگاه رتبه بندی تایمز، گفت: این هفتمین فهرست دانشگاه های برتر جوان در دنیا است که از سال 2012 تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه بندی تایمز انجام شده است. 
دهقانی افزود: تایمز در سال 2018 در رتبه بندی دانشگاه های جوان، تعداد دانشگاه های مورد بررسی خود را از 200 دانشگاه در سال 2017 به 250 دانشگاه در سال 2018 افزایش داده و سهم ایران از دانشگاه های جوان و برتر دنیا شامل 3 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه گیلان است که به ترتیب رتبه های 55، 150-101 و 250-201 را کسب کرده اند. 
صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه گیلان اولین حضور خود را در جمع دانشگاه های جوان در رتبه بندی تایمز تجربه می کند. 
دانشگاه های برتر کشور همچون دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علم و صنعت ایران، شیراز و دیگر دانشگاه های حاضر در رتبه بندی های تایمز، دارای قدمتی بیش از 50 سال هستند بنابراین نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.
سرپرست ISC گفت: دانشگاه نوشیروانی بابل به عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی جهانی تایمز و اکنون به عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز، توانسته بعد از دو دانشگاه کوچ و سابانچی ترکیه، مقام سوم دانشگاه جوان را در بین کشورهای منطقه و اسلامی را از آن خود کند.
رتبه بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس 13 شاخص عملکردی در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. 
در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. 
همچنین در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه ها و اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است. 
در سال 2018 دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ با غلبه بر مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس که سه سال متوالی رتبه نخست دانشگاه های تازه تاسیس دنیا را از آن خود داشت، توانست حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیا شود، مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس رتبه دوم دنیا و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور رتبه سوم دنیا را در این فهرست از آن خود کرده اند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 5 =