اختصاصی هاناخبر؛

عزم جدی مسئولان بوکانی برای تغییر سیمای شهری

شناسهٔ خبر: 1241B7C8 -
وجود مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیر رسمی در قلب منطقه موکریان ، شرایط اجتماعی پیچیده و متعارضی را فراهم کرده است.

به گزارش هاناخبر ، حاشیه نشینی یا به تعبیری دیگر حلبی آباد ابتدا درکلان شهرها و سپس در سایر شهرهای صنعتی پدیدار شد اما در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور با این معضل بزرگ روبرو هستند. بوکان نیز که به دلیل شیب توسعه و همچنین وجود فضای کافی گسترش شهری که بر اساس آمار رسمی کشوری بعد از کرج دومین شهر مهاجر پذیر کشور است از این قاعده مستثنی نبوده و تقریبا دور تا دور آن را حاشیه ها و سکونتگاه های غیر رسمی تشکیل داده است.

وجود مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیر رسمی  در قلب منطقه موکریان، شرایط اجتماعی پیچیده و متعارضی را فراهم کرده و جمعیت ناهمگونی را از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی درون خود پدیدار نموده است. موضوعات مهمی که از حداقل از دو دهه گذشته به معضلی اساسی برای تغییر سیمای شهرعروسان ایران زمین تبدیل شده است.

این مناطق که از مهمترین آنها می توان به مناطق شهید نجاری امیرآباد، سنگ شکن ، 30 متری نعل شکن منتهی به مسجد یاسین، 30 متری مهندس رشیدی، پشت 30 متری اسلام آباد و کانی باقر و دار هرمه اشاره کرد دارای مشکلات و معضلات بی شماری هستند که علاوه بر افراد ساکن در این نواحی سایر بخش ها را نیز درگیر کرده و اثراتی سوء بر مناظر شهری گذاشته و اگر اقدامات قابل تحسین ستاد بازآفرینی شهرستان نبود می توانست موجب تبعات نامناسب اجتماعی در سومین شهر بزرگ استان آذربایجان غربی شود.هر چند اقدامات ستاد بازآفرینی شهرستان زمانی معنا پیدا می کند که سایر ارگانهای مربوطه از جمله شهرداری و جهاد کشاورزی به شدت و با تمام قوا از ساخت و سازهای غیر مجاز در ادامه این مناطق یا سایر مناطق شهری جلوگیری نمایند که در غیر اینصورت خیانتی آشکار و نابخشودنی در حق بوکان و بوکانی خواهد بود.

نمونه بارز این خیانت در سالهای گذشته پدیدار شدن منطقه 30 متری مهندس رشیدی است که در آن شاهد خانه‌هایی فرسوده با مصالح کم‌دوام و غیراستاندارد هستیم که بدون نظارت کارشناسان فنی و اجرایی بصورت غیرفنی و غیراصولی و شبانه ساخته شده و  از مشخصه‌های بارز حاشیه‌نشینی و حلبی آباد است. حتی سیاست های غلط و برخی تصمیمات گذشته امروزمنجر به ایجاد فاصله طبقاتی در قلب دیار موکریان شده است که اگر اقدامات ستادبازآفرینی شهرستان نبود در آینده ای نزدیک می توانست موجب ناهنجاری های عدیده اجتماعی شده و همه شهر را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بدون تردید رفع معضل سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه ای شهر نیازمند یک عزم همگانی و همکاری و همراهی دستگاه ها و سازمان های مربوطه است و بر این اساس مسئولان دستگاه ها و سازمان های مختلف شهرستان پس از فعال نمودن ستاد بازآفرینی در دوسال اخیر با عزمی جدی  و انجام فعالیت هایی مستمر در صدد رفع مشکلات این نواحی برآمده اند و اقدامات موثری دراین راستا بویژه توسط اداره آب و فاضلاب شهری نیز انجام شده است، مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری نیز در راستای تایید نقشه برای خدمات به این مناطق نقش چشمگیری داشته اند و جای بسی بی انصافی است اگر به نقش نماینده فعلی شهرستان برای تامین اعتبار و همچنین فرماندار و مجموعه عوامل فرمانداری بوکان برای فعال کردن ستاد بازآفرینی، ساماندهی این مناطق، رفع موانع قانونی، مدیریت وضعیت، اخذ اعتبارات مورد نیاز اشاره نشود.

امروز در بازدید از این مناطق شاهد یک نسبت اجتماعی و اقتصادی در بستر ناهمگونی فرهنگی بودیم که در سایه بی توجهی مطلق در حداقل 20 سال گذشته به شکل گیری اینچنین جزایر اجتماعی منجر شده است.

از طرفی نیز باید بیاد داشته باشیم ساکنان این مناطق حاشیه نشین انسان های شریفی هستند که برای دسترسی به رفاه نسبی و نداشتن موقعیت مناسب اقتصادی در سرزمین مبدا و بر اساس یک حق قانونی یعنی مهاجرت درون سرزمینی به حاشیه های شهر پناه آورده اند ولی در نهایت به مشکل خارج از محدوده بودن برخورد کرده و مورد غضب برنامه ریزان و مسوولان شهری و حتی اجرایی از 20 سال گذشته تا یکی دو سال اخیر قرار گرفته اند. و از این حیث خوشبختانه در این دوره از دولت تدبیر و امید با وجود مشکلات عدیده اقتصادی کشور کارهای جدی برای توانمندسازی حاشیه نشینان حداقل در شهرستان بوکان شروع شده و تداوم آن با عزم و جدیت بیشتر همچنان ضروری است.

جهت مشاهده آلبوم کامل تصاویر اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 7 =