کردستان، محکوم به توسعه نیافتگی/ شورش عزیزی

شناسهٔ خبر: 1554443A -
شورش عزیزی روزنامه نگار در یادداشتی از کمبودهای استان کردستان سخن به میان آورد.

 هاناخبر - شورش عزیزی،استان کردستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده‌است. مساحت این استان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۱/۷٪ مساحت کل کشور ایران است. این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته‌است، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق محدود است. استان کردستان با کشور عراق ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ دارای ۱۰شهرستان، ۲۹شهر، ۳۱بخش، ۸۶دهستان و ۱۶۹۷آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ آبادی خالی از سکنه بوده‌است. شهرستان‌های این استان عبارتند از: مریوان، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و بانه. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ استان کردستان ۱٫۶۰۳٫۰۱۱ نفر جمعیت دارد که ۶۶درصد شهری و ۳۴درصد را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد. تراکم نسبی جمعیت معادل ۵۱٫۲ نفر در کیلومتر مربع است.

ساکنان استان کردستان براساس تقسیمات کشوری و نگرش غیر توسعه‌مداری برخی از مسئولان امر نسبت به سایر همسایه‌هایش در شرایط بدتری قرار دارند و اینگونه است که ساکنان شهرستان‌های قروه و دهگلان برای خرید، انجام امور فنی و.... به همدان مراجعه می‌کنند و ساکنان بیجار فقط برای گرفتن امضای نامه‌های اداری خود را کردستانی می‌دانند و سایر امور مربوطه خود را با زنجان در میان می‌گذارند و صد البته سقز، بانه و دیواندره هم به سمت تبریز و ارومیه در حرکت هستند به زبانی ساده می‌تواند گفت که مرکز استان کردستان یک اداره امضاء کننده برای خرید تجهیزات و... از سایر استان‌ها است و صد البته این امر را حتی می‌توان در تقسیمات آبی هم مشاهده نمود به نحوی که آب سد کامیاران برای استان کرمانشاه است؛ آب سد بیجار برای زنجان و آب سد سقز برای تامین کم آبی دریاچه ارومیه.

باری به هرجهت استان کردستان که از طرف مسئولان پایتخت نشین با قطره چکان بهش بودجه می‌دهند با حفظ شرایط موجود و به صورت فوق العاده همین بودجه کم را سایر استان‌ها می‌برند و با گذشت بیش از 38 سال از انقلاب هنوز اکثر جاده‌های این استان به صورت جاده جنگی است. هنوز خبری از تاسیس کارخانه با استفاده از ذخایر معدنی این استان وجود ندارد به عنوان نمونه سنگ مرمر معادن قروه به اصفهان و غیره صادر می‌گردد. در زمینه نشریات هم این امر همچون سایر موارد است. در استان کردستان چاپخانه‌ای که بتواند خدمات چاپ روزنامه را انجام بدهد و بیشتر درآمد نشریه‌های استان کردستان را تهرانی‌ها یا اینکه همدانی‌ها به جیب می‌زنند.

استان کردستان از داشتن دو مرز رسمی و چندین مرز غیر رسمی بجز شغل کولبری هیچ منفعت دیگری به دست نیاورده است در حالی که مرز در هرجای دنیا برای مرزنشینان موجب منفعت است و در کردستان موجب عذاب؛ به زبانی ساد می‌توان بیان داشت که برخی از مسئولان امر منافعشان در حفظ وضع موجود کردستان است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =