معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

نباید منافع ملی نباید فدای بروکراسی و کاغذبازی شود

شناسهٔ خبر: 203B6EE3 -
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تأکید بر اینکه در طرح اشتغال پایدار روستایی بانک‌ها منافع ملی را فدای بروکراسی و کاغذبازی نکنند، گفت: زمانی که دولت و مجلس تأمین منابع مالی طرح اشتغال پایدار روستایی را پذیرفته‌اند، ما نباید مته به خشخاش بگذاریم و کاسه داغ‌تر از آش شویم.

به گزارش هاناخبر ، سیدحمید کلانتری شامگاه سه‌شنبه (5 تیر) در هفتمین کارگروه تخصصی اشتغال کردستان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هنر واقعی در این است که در شرایط سخت، مسائل مختلف در عین سرعت، با کیفیت نیز دنبال شود.

وی با اعلام اینکه هدف طرح اشتغال پایدار روستایی «اشتغال پایدار» است، افزود: به همین خاطر نباید مقوله رقابت و سبقت گرفتن دستگاه‌های اجرایی از یکدیگر در اولویت‌کاری قرار گیرد، بلکه باید با تمرکز بر ایجاد اشتغال پایدار بر اساس کیفیت و سرعت پیش رفت.

معاون   امور تعاون  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هنر دستگاه‌های ذیربط را سرعت‌بخشی، رفع موانع و حفظ کیفیت دانست و خواستار شد: بانک‌ها مسائل ملی را فدای بروکراسی و کاغذبازی نکنند، چرا که زمانی که دولت و مجلس تأمین منابع مالی طرح اشتغال پایدار روستایی را پذیرفته‌اند، ما نباید مته به خشخاش بگذاریم و کاسه داغ‌تر از آش شویم.

اشتغال پایدار روستایی با تمرکز بر کاهش مهاجرت و اشتغال روستاییان دنبال شود

کلانتری در ادامه ضمن درخواست اینکه بدبینی نسبت به موضوع اشتغال پایدار روستایی کاهش یابد، گفت: باید توجه داشت که این امتیاز به روستائیان در راستای کاهش مهاجرت آنان به شهرها و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها داده می‌شود.

وی افزود: مدیران، بانک‌ها، فرماندارن و سایر مراکز اجرایی در یازده استان پایلوت این طرح، تنها دو ماه فرصت دارند تا نسبت به جذب اعتبارات اقدام کنند.

معاون  امور تعاون  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بابیان اینکه باید توجه داشت که اگر بخواهیم با رویه کنونی، پیش برویم مشکلات حوزه اشتغال و بیکاری حل نخواهد شد، گفت: به همین خاطر مدیران دلسوزی و سرعت بخشی لازم را در اجرای جذب اعتبارات لحاظ کنند.

وی با تأکید بر اینکه همه باید همت کنند تا برنامه و هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه اشتغال فراگیر و روستایی تحقق پیدا کنند، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم به‌گونه‌ای لحاظ شود که هر شهرستان بر اساس ماتریس تعریف شده در زمان‌بندی مشخص تا پایان تیرماه این طرح را اجرایی و نتایج مورد انتظار را اتخاذ کند.

کلانتری بیان کرد: تا آخر تیرماه هر شهرستانی بتواند 80 درصد سهم خود را در پرداخت تسهیلات محقق کند، برای 20 درصد باقی‌مانده تا مردادماه اجازه جذب برای آن شهرستان فراهم خواهد شد.

کردستان در جمع پنج استان برتر پیگیری و تحرک طرح اشتغال

معاون   امور تعاون  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استان کردستان در جمع پنج استان برتر به لحاظ تحرک در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و اشتغال فراگیر است اظهار کرد: از 260 میلیارد تومان سهم تعیین‌شده برای کردستان تاکنون 12 درصد پرداخت شده است.

وی با اعلام اینکه این میزان جذب نشان از در مسیر قرار گرفتن کردستان برای جذب بیشتر اعتبارات دارد، گفت: طی فرصت دوماهه باقی‌مانده باید 80 درصد اعتبارات دیگر نیز جذب شود.

کلانتری با تأکید بر اینکه کمیته نظارت و پایش طرح‌ها را در راستای اعلام‌شده، پیگیری و اجرایی کند، خاطرنشان کرد: بانک‌ها نیز با نگاه مثبت راهکارهای خروج از بن‌بست‌ها را ارائه داده و ظرفیت و تجربه خود را در اختیار متولیان این طرح قرار دهند.

بهره‌گیری از ظرفیت تعاونی‌ها برای جذب اعتبارات طرح‌های بزرگ اشتغال‌زایی

معاون   امور تعاون  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه تعاونی‌ها، دهیاری‌ها، کارگزاران بیمه تأمین اجتماعی روستائیان و بخشداران اهرم‌های مناسبی در اجرای هرچه موفق‌تر طرح اشتغال پایدار روستایی هستند، گفت: برای بهره گیری از این ظریت مثبت، این مراکز در ادامه مسیر فعال و به‌کارگیری شوند.

وی خواستار شد: طرح‌های ثبت‌شده در کارگروه اشتغال استان کردستان، به‌ویژه طرح‌های جهاد کشاورزی با حساسیت و جدّیت بیشتری دنبال شود.

کلانتری با ذکر این نکته که طرح‌های بزرگ در کارگروه ملی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورت وجود این طرح‌ها در استان به‌سرعت رفع نواقص شده و به کارگروه ملی ارجاع داده شود.

وی در پایان بابیان اینکه هدف انتقال این تسهیلات به تعاونی‌های کارآمدی است که محدوثی هستند، یادآور شد: کار به‌صورت رسته‌ای و زنجیره‌ای از صفر تا 100 دیده شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 3 =