استاندار آذربایجان غربی:

آذربایجان غربی برای توسعه روابط با چین آمادگی کامل دارد

شناسهٔ خبر: 244622C7 -
استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی برای توسعه روابط با چین آمادگی کامل دارد.

به گزارش هاناخبر ، محمدمهدی شهریاری چهارشنبه شب در نشست مشترک تجار، فناوران، تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی استان با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین که عصر امروز در محل استانداری برگزار شد، افزود: آذربایجان غربی آماده توسعه روابط و گسترش مناسبات اقتصادی، تجاری و فرهنگی با کشور چین است و در این راستا از اجرای طرح خواهرخواندگی آذربایجان غربی با یکی از استان های چین از جمله استان گوانگجو استقبال می کنیم.

وی به ظرفیت های استان در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: تولید انواع محصولات کشاورزی، وجود معادن متعدد و متنوع، برخورداری از صنایع تبدیلی، وجود منطقه آزاد ماکو و چندین منطقه ویژه اقتصادی و فعالیت چندین شرکت دانش بنیان منحصر به فرد در استان از جمله ظرفیت های برجسته آذربایجان غربی است که می تواند سرمایه گذاران خارجی از جمله چینی ها را برای فعالیت در این استان تشویق کند.

شهریاری همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت های نمایشگاهی در جهت معرفی و فروش محصولات تولیدی استان تاکید کرد و گفت: آمادگی داریم نمایشگاه تخصصی از تولیدات و محصولات آذربایجان غربی را در استان گوانگجو چین برگزار کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: توسعه ارتباطات یکی از رموز موفقیت کشورها در دنیای کنونی است؛ لذا باید از راه ارتباط و گسترش تعاملات با کشورهای مختلف زمینه نفوذ به بازارهای بین المللی را فراهم کنیم.

ساختاری برای توسعه روابط خارجی استان تعریف می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: در آینده نزدیک ساختاری برای توسعه روابط خارجی و گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی استان با کشورهای مختلف تعریف و تعیین می شود.

رضا حسینی با بیان اینکه  چین، ترکیه، عراق، آذربایجان، آلمان و هلند کشورهایی هستند که می‌توانند بازار مناسبی را برای تولیدات آذربایجان غربی فراهم کنند افزود: عراق و ترکیه ارتباط خوبی با تجار آذربایجان غربی دارند و باید این زمینه فراهم شود تا تولیدات این استان بازار مناسبی را در کشورهای هدف پیدا کند.

وی بیان کرد: داشتن ۹ گمرک و بازارچه، هم مرزی با سه کشور خارجی و واقع شدن در مسیر ترانزیتی اروپا از جمله ظرفیت های مهم آذربایجان غربی است که باید از آن ها در جهت جذب سرمایه گذاری های خارجی و رونق اقتصادی استان استفاده کنیم.

حسینی اعلام کرد: با توسعه زیرساخت‌های سرمایه گذاری در استان بویژه در منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور می‌توان زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی از جمله چینی ها را برای توسعه تجارت و فعالیت های اقتصادی در آذربایجان غربی فراهم کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه کشور چین در حال توسعه فعالیت های اقتصادی خود است، اگر بتوان ارتباط مناسب اقتصادی را با تجار چینی برقرار کرد می توان زمینه توسعه اقتصادی استان را فراهم کرد.

در این جلسه، تعدادی از مدیران و فعالین بخش خصوصی استان، برخی از زمینه های همکاری استان با چین و همچنین ظرفیت های سرمایه گذاری آذربایجان غربی را در حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین مطرح کردند.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 5 =