مراسم اختتامیه‌ی دومین جشنواره ایده‌های ثروت‌ساز در دانشگاه ایلام برگزار شد

شناسهٔ خبر: 252DB945 -
استانداراز وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی ایلام علی‌رغم دارا بودن پتانسیل‌های عظیم اقتصادی ، موقعیت ممتاز جغرافیایی و پیشینه‌ی فرهنگی به عنوان پاردوکسی عجیب یاد کرد و گفت: صاحبان ایده و پژوهشگران به حل این مشکل کمک کنند.

به گزارش هاناخبر ،«قاسم سلیمانی‌دشتکی» در مراسم اختتامیه‌ی دومین جشنواره ایده‌های ثروت‌ساز در دانشگاه ایلام، با بیان اینکه استان ایلام از پارادوکس عجیبی رنج می‌برد، اظهار کرد: این استان از یک‌سو از منابع خدادادی، مزیت‌ها و پتاننسیل‌های بالایی که هر کدام به تنهایی عامل توسعه‌اند، برخوردار است و از سوی دیگر فقر، توسعه‌نیافتگی، بالا بودن آمار آسیب‌های اجتماعی مانند خودکشی و بیکاری در آن بیداد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در همه‌ی دولت‌ها در استان کار شده اما جای کار بسیار زیادی وجود دارد، تصریح کرد: مرز مریت بزرگی است که مردم ایلام فعلا صدمه‌اش را دیده‌اند، در حالی که منطقه آزاد، بازارچه‌ها، گذرگاه‌های مرزی و بازارچه کوله‌بری مزیت‌هایی قابل دسترسی هستند.

استاندار ایلام با بیان اینکه در بخش کشاورزی و مهار آب‌های مرزی مشکل داریم و از حدود 340 هزار هکتار زمین قابل کشت تنها یک چهارم آبی است، تصریح کرد: چرا کشاورز ما باید  فقط غلات بکارد، در حالی که تغییر الگوی کشت و نوع کشت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

سلیمانی ایلام را دارای جایگاه گردشگری بسیار ارزشمندی توصیف کرد و گفت: اربعین در کنار اهمیت سیاسی ، دینی و مذهبی دارای اهمیت اقتصادی است اما متاسفانه کاملا تحت‌الشعاع دولت است و می‌توان کم‌کم با کمک صاحبان ایده برنامه‌ریزی کرد و اربعین را به کمک اقتصاد استان آورد، به عنوان مثال اگر هر زائر اربعین در بازگشت از عراق از استان ایلام 50 هزار تومان خرید کند در مجموع کمک بزرگی به استان خواهد شد.

وی با اشاره به پیشرفت مراکز آموزشی کشور از مکتب‌‌خانه، تا دارالفنون،تا وزارت آموزش عالی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: زمانی در دانشگاه‌ها برای تکمیل کادر اداری وزارت‌خانه‌ها نیرو تربیت می‌شد اما امروز ماموریت دانشگاه‌ها  و مراکز آموزش عالی تغییر کرده است.

استاندار ایلام با تاکید بر ضرورت اجرای اصل 44، گفت: امروز ثابت شده است دولت نمی‌تواند کارخانه‌دار خوبی باشد یا کار عمرانی را به خوبی به انجام برساند و همیشه سازه‌های دولتی مشکل دارند که در زلزله‌ی اخیر شاهد این موضوع بودیم.

سلیمانی با بیان اینکه رسالت امروز وزارت علوم تربیت نیروی محقق و فناور است، تصریح کرد: نمایشگاهی که امروز در نتیجه‌ی فعالیت‌های پژوهشی فرزندان این استان برپا شده نویدبخش حل مشکلات استان توسط صاحبان ایده است.

وی تصریح کرد: وظیفه‌ی پژوهشگران پاسخ دادن دقیق علمی به تناقض ذکر شده در است و با ایده‌های عالمانه می‌توان این مشکلات را مرتفع کرد.

وی در ادامه بر اجرایی شدن تخصیص 3 درصد بودجه‌ی هر سازمان و اداره‌کل به پژوهش گفت: باید به دنبال سازو کاری باشیم که این میزان اعتبار بعد از انجام کار پژوهشی به دستگاه‌های واجد شرایط اختصاص پیدا کند.

سلیمانی تاکید کرد: دانشگاه‌ها در کار ساخت و ساز صرفه‌جویی کنند و حاصل صرفه‌جویی را به پژوهش اختصاص دهند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =