خبرگزاری فرانسه:حملات چند جانبه هوایی-زمینی ترکیه دستاوردی نداشته است

شناسهٔ خبر: 2875ADBC -
به نوشته خبرگزاری فرانسه، عملیات نظامی ترکیه علیه کردها در عفرین، در حالی وارد دومین ماه می شود که پیشروی کمی داشته و به قیمت تشدید تنش این کشور با اتحادیه اورپا و نیز آمریکا تمام شده است.

به گزارش هاناخبر ،

عملیات نظامی ترکیه در منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه به نام عفرین وارد دومین ماه خود شده است. خبرگزاری فرانسه در تحلیلی پیشروی های ترکیه در این عملیات را کوچک دانسته و در تحلیلی نوشت این عملیات نه تنها دستاورد بزرگی برای این کشور نداشته بلکه باعث تشدید تنش آنکارا با واشنگتن و اتحادیه اروپا شده است.

AFP در ابتدای گزارش خود نوشت: ترکیه از روز 20 ژانویه 2018 حملات چند جانبه هوایی-زمینی را علیه نیروهای کرد سوریه یا YPG که انها را وابسته به پ.ک.ک دانسته آغاز کرده است. اگرچه رجب طیب اردوغانییس جمهور ترکیه این عملیات را موفقیت آمیز خوانده است اما تحلیلگران معتقدند پیشروی نیروهای ترکیه کم بوده است.

جانا جبور استاد علوم سیاسی در دانشگاه ساینس پو در پاریس نیز گفته است به دلیل ساماندهی خوب نیروهای کرد سوریه موسوم به  YPG و توانایی آنها در جنگ متقابل با ترکیه، پیشروی نیروهای ترکیه به سمت عفرین با مشکل رو به رو شده است.

وی افزود: باید میان خطابه های سیاسی و حتی پروپاگندای سیاسی و واقعیت های میدانی تفاوت قائل شد.

خبرگزاری فرانسه نوشت در صورت ورود ارتش سوریه به عفرین به درخواست کردها وضعیت در عفرین پیچیده تر شده و ترکیه با مشکلات بیشتری روبه رو خواهد شد.

دکتر جبور متقد است ارتش سوریه وارد عفرین نمی شود زیرا روسیه نمی خواهد دو متحد خود در عفرین با هم درگیر شوند. از سوی دیگر نیروهای سوریه وارد عفرین نمی شوند زیرا پشت پرده ارتش ترکیه و نیروهای سوریه در حال مذاکره هستند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، از آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه کردها در عفرین تنش در روابط این کشور با آمریکا بیشتر شده و منجر به انتقاد اتحادیه اروپا از رفتار ترکیه در عفرین شده است.

AFP می نویسد درست است که روسیه به ترکیه برای حمله به عفرین چزاغ سبز نشان داد اما ترکیه نیز باید منافع روسیه را که متحد سوریه است در نظر بگیرد زیرا مسکو قبلا آسمان سوریه را به روی ترکیه در جریان ساقط شدن جت روسی توسط ارتش ترکیه بست.

جانا جبور می گوید دولت ترکیه و شخص اردوغان در حال حاضر صدایشان را بلند کرده اند تا با برجسته تر کردن غرور ملی ترکها مردم را دور خود جمع کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 4 =