برترین های دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی مشخص شدند

شناسهٔ خبر: 30BEBE15 -
نفرات برتر و برگزیدگان دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی در سنندج معرفی و از آنها تقدیر شد.

به گزارش هاناخبر ، دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی یادواره ملا حسن حزین کوردستانی پنجشنبه 7 دی ماه 96 با معرفی نفرات برگزیده این دوره از رویداد فرهنگی در مجتمع فجر سنندج به کار خود پایان داد.

آیین اختتامیه دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی با حضور مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی زیادی از هنرمندان خوشنویسی استان کردستان و معرفی و تقدیر از نفرات برگزیده در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد.

بر اساس رای هیات داوران دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی، یادگار خیام، علی خیری، پیمان سادات نژاد، مصطفی عابدینی، عسگر محمدی تبار، علیرضا مطلبی، سید حیدر موسوی در بخش نستعلیق را به ترتیب نفرات اول تا هفتم این بخش معرفی شدند.

احمد احمدی، مرتضی جعفری، هادی سید خوانی، محمد جواد شکوهی فر و اصغر محمدی البرزی نیز به عنوان شایسته گان تقدیر در بخش نستعلیق از سوی هیات داوران این دوره معرفی شدند.

هیات داوران دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی در بخش شکسته نستعلیق از خانم طیبه ارزندریانی، بهادر پگاه، محمود رحیمی عهد، حافظ رنجبر  و فردین ولی زاده با عنوان نفرات اول تا پنجم این بخش تقدیر کرد.

محمد اندرز دیری، غلامعلی گوران، خسرو مدیری و شمس الدین مرادی نیز در بخش شایسته گان تقدیر شکسته ی نستعلیق تجلیل شدند.

هیات داوران در بخش گرایش های نوین کسی را برگزیده اعلام نکرد و تنها به معرفی علی گنجی، جعفر مروی و حسین انجمن در بخش شایسته گان تقدیر اکتفا کرد.

استاد غلامحسین امیرخانی، استاد علی شیرازی، استاد امیر احمد فلسفی و استاد حسن انجمن داوری بخش نستعلیق و استاد مجتبی ملک زاده و استاد عین الدین صادق زاده، داوری بخش شکسته نستعلیق و استاد علی شیرازی، استاد عین الدین صادق زاده و استاد صابر میکاییلی کار داوری بخش گرایش های نوین دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی را عهده دار بودند.

در این آیین همچنین از امین مرادی، رئیس حوزه هنری کردستان، امجد افتخار، هوشنگ صیدی، شهردار سنندج، استاد حسن انجمن، خوشنویس و مدیر گالری دیار سنندج، استاد فردین صادق ایوبی به پاسداشت یک عمر فعالیت هنری و خانم مردوخی دبیر نخستین دوسالانه خوشنویسی کوردی هنرمند خردسال خوشنویسی بهاره منصوری تجلیل کرد.

حمایت از فرهنگ بومی از اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

 

مجید ملانوروزی  در مراسم اختتامیه دومین دو سالانه خوشنویسی کوردی در سنندج، اظهار کرد: دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی یکی مهمترین استراتژی های فرهنگی کشور ما است

وی با بیان اینکه امروز در گستردگی فرهنگ و هنر نیازمند هویت های قومی، محلی و بومی هستیم، ادامه داد: شاید بعد از صحبت های جهانی شدن، صاحبنظران نگران موضوعات قومی و فکری بومی بودند که این هویت ها آسیب ببینند، اما خوشبختانه فرهنگ های دیرینه جهانی، امروز به هویت های شخصی و مولفه های فردی شان بیشتر فکر می کنند.

مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد: امروز در فضای جهانی می شود بومی و جهانی بود و همچنان که هنر و هنرمندان کردستان همچنون خانواده کامکارها، صادق ایوبی و هادی ضیالدینی از تکنیک جهانی برخوردارند.

ملانوروزی اذعان کرد: موضوعی که امروز به شدت مورد حمایت وزارت ارشاد است، کمک و راه اندازی جریان های مبتنی بر ادبیات بومی محلی و کهنسال است که هنری چون خوشنویسی ملی را با فرهنگ بومی و محلی کوردی پیوند می زند.

وی همچنین گفت: زبان کوردی می تواند با زبان شناسی شکسته و نستعلیق ایرانی بیشتر خودش را نشان دهد و این از خوش سلیقه گی هاست که پیوند داده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ادبیات، زبان، فرهنگ و موسیقی این منطقه متفاوت است، اضافه کرد: ما در سپهر زیبا شناسی کردستان نقشینه های زیادی داریم که جهانی هستند و با وجود تفاوت های که دارند در عین حال در زیر چتر ایران اسلامی است.

به گفته مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان ما می توانند با تکیه بر فرهنگ خود آثار خلاق و فردی با زبان جهانی داشته باشند.

ملانوروزی عنوان کرد: حتما خوشنویسی ما این اجازه را می دهد که به زبان کوردی نوشته شود و حتما ادبیات و فرهنگ کوردی همچون فتوت، صفا، انسانیت و سلحشوری می تواند در عین حال بومی بودن، مولفه های خودش را در حوزه نستعلیق پیدا کند.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 5 =