آیا ایران در صدد ترمیم برجام است؟/ دکتر صلاح الدین خدیو

شناسهٔ خبر: 33BBD7E9 -
در اینجا این سوال پیش می آید که نرمش احتمالی ایران در یمن بدلیل تحولات نظامی اخیر این کشور بدنبال تهدید بندر الحدید و محاصره قریب الوقوع آن و شکست قابل انتظار حوثیهاست و یا مساله فراتر از اینهاست؟

 هاناخبر - دکتر صلاح الدین خدیو، سخنان دیروز عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و مسئول اجرای برجام شایسته تامل و تعمق زیادی است. مشخصا از این جهت که احتمالا بیانگر بحثهای رایج حکومت در اینباره است.
در این میان کفه ترازوی سخنان وی در میان خروج و یا ماندن در برجام بیشتر به نفع ماندن بود و اهمیت آن در جایی بود که مشخصا گفت اگر قرار بر ماندن باشد، هزینه هایی دارد که باید پرداخت شود.
عراقچی در ادامه به مستثنا کردن یمن از پرونده ای مسائل منطقه ای مورد درخواست آمریکا و اروپا پرداخت و گفت به دلیل شرایط اسفناک انسانی در یمن جمهوری اسلامی استثنائا آماده مذاکره درباره پرونده این کشور است. گویی یمن در صدر هزینه هایی قرار دارد که باید پرداخته شود.
در اینجا این سوال پیش می آید که نرمش احتمالی ایران در یمن بدلیل تحولات نظامی اخیر  این کشور بدنبال تهدید بندر الحدید و محاصره قریب الوقوع آن و شکست قابل انتظار حوثیهاست و یا مساله فراتر از اینهاست؟
درحالیکه از اهمیت تحولات میدانی یمن نمیتوان گذشت اما  گزینه دوم هم خالی از اهمیت نیست.
 در واقع اشاره عراقچی به هزینه های ماندن در برجام واجد دلالتهای ظریفی است و اشاره به یمن می تواند به معنای آمادگی برای یک معامله منطقه ای بزرگتر با طرفهای منطقه ای و فرامنطقه ای باشد.
البته اشاره  به یمن مشخص نیست که به معنای آمادگی برای تهاتر آن مثلا با سوریه و یا لبنان با عربستان است و یا به صورت کلی دست کشیدن از آن برای  نشان دادن حسن نیت و رهاکردن گلوی عربستان و گرفتن مابه ازایش  در مسائل مربوط به برجام است.
نکته اما اینجاست که موضع فعلی چقدر اشتیاق رقبای منطقه ای ایران را برای گفتگو بر می انگیزد و چقدر آنها را برای وارد کردن فشار بیشتر ترغیب می کند.
به نطر می رسد تهران برای نشان دادن نرمش‌ روی واسطه گری اروپاییها حساب باز کرده است. طرف ثالثی که هم از تحقیر شدن توسط ترامپ سرخورده شده اند و از زیاده خواهی های بیش از حد عربها و اسرائیلیها ناراحتند و نگران  صلح و امنیت جهانی هم  هستند.
صد البته ایران نیک می داند که اروپا توان حفظ برجام را در شاکله فعلی را ندارد و در برابر بازگشت تحریمهای آمریکا عملا اقدام مهمی انجام نمی دهد.
 از این رو ایران مایل است در دو پرونده موشکی و منطقه ای که دعوت به بازگشایی آنها شده اولی را به کلی به کنار نهد و دومی را به عرصه بده بستان تبدیل نماید.
نزدیک شدن بیش از پیش روسیه به اسرائیل در سوریه عامل دیگری است که ایران را ترغیب می کند از سرسختیش در برابر غرب بکاهد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 9 =