دستگیری 90 نفر جویندگان گنج در آذربایجان غربی

شناسهٔ خبر: 4072B502 -
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از دستگیری 90 نفر حفار غیر مجاز و سوداگر فرهنگی آثار و اشیاء تاریخی در آذربایجان غربی در 9 ماه گذشته خبر داد.

به گزارش هاناخبر ، سرهنگ حسن محمدی در گفتگو با خبرنگاران از افزایش 125 درصدی آمار دستگیری حفاران غیر مجاز در 9 ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: با تلاش های شبانه روزی پرسنل یگان حفاظت اداره کل در 9 ماهه اخیر  تعداد 90 نفر حفار غیر مجاز و سوداگر فرهنگی آثار و اشیاء تاریخی در سطح استان دستگیر شده اند که این آمار در مدت مشابه سال قبل در حد  40  نفر بوده است.

او تصریح کرد: در همین راستا تعداد 160  نفر از انجمن های فعال مردمی در ارتباط با مشارکت های اجتماعی بکارگیری شده که از این طریق به تعداد 30 مورد تجاوز به حریم آثار تاریخی رسیدگی شده و  طی صورتجلسه ای به مقامات قضایی ارسال گردیده است .

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان افزود : با همکاری و گزارش به موقع انجمن های فعال مردمی و هوشیاری یگان حفاظت شهرستانها موضوعات مربوط به حفاری های غیر مجاز یا تجاوز به حریم آثار در اسرع وقت رسیدگی و مراتب به مقامات قضائی منعکس شده و دستورات لازم در ارتباط با شناسائی و دستگیری افراد سوء استفاده گر صادر می شود.

سرهنگ محمدی اضافه کرد: در این مدت 12 دستگاه فلزیاب و چندین دستگاه خودرو متعلق به قاچاقچیان توسط یگان حفاظت از سوداگران فرهنگی کشف و ضبط گردیده  که پس از بررسی های لازم جهت طی مراحل قانونی تحویل مقامات قضائی گردیده است.

دستگیری 12 نفر حفار غیر مجاز در آذرماه سالجاری

وی در ادامه از دستگیری 12 نفرحفار غیر مجاز آثار تاریخی در آذر ماه سالجاری خبر داد و گفت: از این تعداد 5 نفر از دستگیر شدگان مربوط به شهرستان میاندوآب و 5 نفر مربوط به شهرستان پلدشت بوده و دو نفر دیگر نیز اخیراً در شهرستان ارومیه دستگیر شده اند .

حسن محمدی در ادامه به فعالیت های سازمان یافته قاچاقچیان فرهنگی اشاره کرد و اعلام داشت: سوداگران فرهنگی جدیداً سعی دارند تا با نفوذ در  افراد محلی روستاها و محوطه های تاریخی به اهداف پلید خود ادامه دهند که خوشبختانه با حمایتهای مدیرکل استان ، پشتیبانی فرمانداران ، تشکل ها و انجمن های مردم نهاد ،  فعال نمودن مشارکتهای اجتماعی و  سایر ارگانهای همیار  از جمله نیروی انتظامی، سپاه و مقامات محترم قضائی و ... اقدامات پیشگیرانه خوبی در این راستا صورت  گرفته است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان یکی از مهم ترین این اقدامات را انجام سرکشی های هدفمند و مستمر  درجهت تشدید مراقبت از آثار تاریخی توصیف کرد و گفت: در طول 9 ماهه سالجاری بیش از 4 هزار مورد سرکشی و بازدید از تپه ها و محوطه های تاریخی سطح استان صورت پذیرفته است.

وی اضافه کرد: راه اندازی کانال تلگرامی روابط عمومی اداره کل به شماره 09214406937که دراختیار یگان حفاظت استان میباشد از دیگر اقدامات بوده که از این طریق تمامی فعالیت ها و حرکات مشکوک  افراد سوء استفاده گر به موقع توسط انجمن های مردمی، منعکس و اقدامات قانونی پیرامون موضوع انجام می شود.

سرهنگ محمدی در پایان از  همکاری ضابطین قضائی، فرماندهان سپاه، نیروی انتظامی و بسیج با یگان حفاظت اداره کل در  امر دستگیری حفاران غیر مجاز و حفاظت از آثار تاریخی استان آذربایجان غربی قدردانی کرد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 8 =