دو مسئله مهم درباره استاندار جدید آذربایجان غربی و نظر متفاوت دو نماینده

شناسهٔ خبر: 417B68E3 -
«غیر بومی بودن» و «میزان اشرافیت به استان آذربایجان غربی» دو مسئله ای است که درباره استاندار جدید این استان مطرح می شود و دو نماینده استان در این خصوص نظرهای متفاوتی دارند.

به گزارش هاناخبر ،هیئت دولت در مصوبه روز چهارشنبه (19 مهرماه) خود،  «محمد مهدی شهریاری» سرکنسول ایران در فر انکفورت آلمان را به عنوان استاندار آذربایجان غربی منصوب کرد.

  شهریاری در شهر مانه و سملقان واقع در استان  خراسان جنوبی متولد شده است.

شهریاری که برادرش در سال 63در کامیاران به شهادت رسده است در سال 1365 در اثر استفاده دشمن بعثی از سلاح شیمیایی در منطقه شلمچه تحت تاثیر این مواد قرار گرفته و به درج جانبازی نائل آمد.

شهریاری در سال 1386 کاندیدای هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شده و با رای قاطع حوزه انتخابیه خود به عنوان نماینده بجنورد به مجلس راه یافت.

وی از سال 1393 به عنوان سرکنسول وزارت امور خارجه در فرانکفورت آلمان مشغول به‌کار است.

«غیر بومی بودن» و «میزان اشرافیت به استان آذربایجان غربی»  دو مسئله ای است که درباره استاندار جدید این استان مطرح می شود.

«همایون هاشمی» نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی گفت: استاندار جدید آذربایجان‌غربی سوابق خدمتی و اجرایی قدرتمندی داشته و تفکرات وی بسیار توسعه محور است.

هاشمی در حالی که با فارس گفت وگوی می کرد، افزود:  از جمله ویژگی‌های محمدمهدی شهریاری این است که وی فرد پیگیر با سوابق مدیریتی درخشان بوده و آشنا به مباحث دیپلماسی و منطقه‌ای است و با توجه به موضوع چالش اقلیم کردستان عراق، رشته تخصصی وی نیز مباحث بین‌المللی و روابط دیپلماتیک است.

وی تصریح کرد: با شناختی که از ایشان دارم وی فردی به شدت دلسوز و با سوابق مناسب بوده و امید است تاثیر مطلوبی در استان داشته باشد.

«سیدهادی بهادری» نماینده ارومیه معتقد است که استاندار جدید آذربایجان‌غربی تاکنون تنها کار اجرایی انجام داده و فعالیت وزارت کشوری انجام نداده است یعنی تجربه و سابقه بخشدار یا فرماندار نشدن را ندارد.

بهادری در حالی که با خبرگزاری فارس گفت وگو می کرد، با اشاره به ویژگی‌های مثبت"محمدمهدی شهریاری"گفت: وی از نیروهای وزارت خارجه بوده و چون آذربایجان‌غربی یک استان مرزی و با سه کشور همسایه است، شاید بتواند روابط مطلوبی با کشورهای همسایه برقرار کند.

وی افزود: متاسفانه آذربایجان‌غربی هیچ گاه نتوانسته از ظرفیت مرزی به درستی استفاده کند، بنابراین وی می‌تواند این زمینه را فعال کرده و به جذب سرمایه‌گذار بپردازد و با توجه به اینکه سرکنسول ایران در فراکفورت آلمان بوده است، این یک فرصت برای استان در مباحث استفاده از ظرفیت‌های مرزی و تجاری و گردشگری می‌تواند باشد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در واکنش به غیربومی بودن استاندار گفت: وی در حوزه مطالعات بین‌المللی و پیش از این در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی حضور داشته و به شدت به منطقه آذربایجان‌غربی آشنا است و در این حوزه محل نگرانی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بنابراین با توجه به رشته تخصصی خویش، اشرافیت کامل به مناطق سوق الجیشی و جغرافیایی داشته و به مناطق ترک و کرد نشین آشنا است و از سوی دیگر وی سوابق خدمتی و اجرایی قدرتمندی داشته و تفکرات وی بسیار توسعه محور است و بنده شناخت کاملی نسبت به"شهریاری"دارم.

 اما نماینده ارومیه معتقد است که   "شهریاری"شناخت اندکی از استان داشته و در حقیقت اگر یک گزینه بومی برای استان انتخاب می‌شد، شناختش نسبت به آن بیشتر شده پس این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

 بهادری با ابراز خرسندی از وجود حمایت دولتی از استاندار جدید آذربایجان‌غربی بیان کرد: در این زمینه دولت اصرار فراوانی به استاندار شدن وی در آذربایجان‌غربی بوده، هر چند که برخی نمایندگان مجلس استان، تاکید بر گزینه بومی داشتند اما با اصرار شدید دولت مبنی بر استفاده از گزینه‌های غیربومی در تمامی استان‌های کشور مواجه شدند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 7 =