بحران هویت :

آرایش های غلیظ و بدن های تصنّعی، معیار پذیرش اجتماعی

شناسهٔ خبر: 4233E540 -
با مشاهده ای گذرا به خیابان ها و مکان های عمومی در سرتاسر ایران می توانیم پدیده­ای جدید مشاهده کنیم. دختران و پسرانی با آرایش های غلیط، پوششهای نامتعارف، عمل­های جراحی متعدد زیبایی، بدنهای مصنوعی که در خیابان بویژه روزهای آخر هفته می بیینیم سوالهای زیادر را در ذهن ایجاد می کند.

 هاناخبر ، محمد حسینی؛ جامعه شناس و تحلیلگر مسایل فرهنگی و اجتماعی

بحران هویت : آرایش های غلیظ و بدن های تصنّعی، معیار پذیرش اجتماعی

با مشاهده ای گذرا به خیابان ها و مکان های عمومی در سرتاسر ایران می توانیم پدیده­ای جدید مشاهده کنیم. دختران و پسرانی با آرایش های غلیط، پوششهای نامتعارف، عمل­های جراحی متعدد زیبایی، بدنهای مصنوعی که در خیابان بویژه روزهای آخر هفته می بیینیم سوالهای زیادر را در ذهن ایجاد می کند. با توجه به شرایط بد اقتصادی و بحران بیکاری این همه هزینه صرفا برای تغییر و به نمایش گذاشتن خود در عرصه عمومی و مجازی برای چیست. جدا از آسیب­های اجتماعی و خانوادگی که این گونه سبک های زندگی نوین در کشورهای در حال گذار بویژه ایران ایجاد می کند، دلیل این تغییر سریع در ظاهر افراد بویژه جوانان چیست؟ پنجشنبه عصرها وقتی به خیابان میروید انگار در مراسم عروسی یا تالار هستید و یا اینکه در کازینوهای غربی در حال تردد هستید. شبکه های اجتماعی مجازی سرشار از تصویر خانم و آقایانی است که از بدن های خود عکس گرفتند. پشت فرمان ماشین شاسی بلند، در استخر، در سفرهای تایلند و ترکیه، در کنسرت های داخلی و خارجی، در باشگاه بدنسازی، در پاساژها، مغاره های لوکس و برند، در بیمارستان زیر تیغ جراحی و ..... این عکس ها در شبکه های اجتماعی مجازی منتشر و  در عرصه عمومی واقعی نمود عینی پیدا کرده و در خیابانها ظاهرهای عجیب می بینیم. اگر کسی تصوری از ایران نداشته باشد و به ایران بیاید و  از بحران های فقر، بیکاری جوانان تحصیل کرده، بحران های سیاسی و اجتماعی آگاه نباشد، تصور می­کند مردم ایران بویژه جوانان آن در عرصه مدلینگ فعالیت دارند و هیچگونه مشکل اقتصادی ندارند و حاضرند هر هزینه ای برای زیبا شدن بدهند.

نبرد دوگانگی جسم و روح در جوامع در حال گذار، سکولاریسم، جهانی شدن، مصرف گرایی، مدرنیته ناقص در کشورهای مانند ایران سبب نوعی بحران هویت شده است که اندیشه و تفکر جای خود را به بدن زیبا داده است. این بدن زیبا هویت جعلی برای پذیرش اجتماعی بویژه برای جوانان بوجود آورده است. جوانانی که هیچگونه فعالیت قابل عرضه ای ندارند تا مورد پذیرش قرار بگیرند، بدنهای عملی و جعلی خود را عرضه می کنند تا زمینه پذیرش اجتماعی بوجود بیاد. جوانان هر کاری می کنند و هر هزینه ای را انجام می دهند تا این فرایند پذیرش اجتماعی صورت پذیرد. الگوهای افراد بجای اینکه، شخصیت های فرهنگی، دانشمندان، کارآفرین، نخبه های علمی و هنرمندان برجسته ملی و بین المللی باشد، شخصیت های ناهنجار با بدن ها و صورت های جعلی الگوی جوانان ایرانی شده اند. افرادی در شبکه های اجتماعی مجازی و واقعی الگو شده اند که دارای انواع مشکلات روحی و روانی هستند و دچار آسیب هایی مانند سندرم اُردک هستند

 – اگر به شنا کردن اردک در آب توجه کنیم ما تنها قسمتی از بدن او را می بینیم که به آرامی بر روی آب درحال حرکت است، درحالی که متوجه تقّلای این اردک که با تلاش پاهای خود را تکان می دهد تا حرکت کند، نمی شویم. در واقع مبتلایان به « سندرم اردک» کسانی هستند که تلاش می کنند همواره تصویری شاد و خوشبخت از خود در فضای مجازی نشان دهند در صورتی که در دنیای واقعی با مشکلات زیادی مواجه هستند-

 در صورتیکه نگاهی آسیب شناسانه داشته باشیم، می توانیم بیان کنیم  در سطح کلان، سیستم مرکزی نتوانسته برای مردم بویژه جوانان زمینه های فعالیت هایی اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی - هنری و سیاسی را  ایجاد کند کند که جوانان بتوانند خود را عرضه کنند، بر همین اساس ارزشمندی و پذیرش اجتماعی را در بدنهای جعلی و سبکهای زندگی و پوشش نامتعارف دیده و با توجه به شبکه ارتباطات مجازی و بدون محدودیت زمانی و مکانی این فرایند پذیرش اجتماعی معیوب و هویت جعلی بازتولید می شود. در سطح میانه خانوده ها به علت مشکلات اقتصادی و از سوی فرهنگی و عدم آموزش صحیح نتوانسته اند در فرایند انتقال ارزشها و سنتهای زیبا به جوانان و نوجوانان توفیق یابند. همچنین در سطح فردی جوانان و نوجوانان در فضای مجازی گم شده اند و سردرگمی خود را از طریق شبکه های اجتماعی مجازی بازتولید می­کنند. اصلاح درونی افراد نیازمند آموزش صحیح از سوی نهادهای آموزش و پرورش، دانشگاه، صدا و سیما و مراکز دینی، خانواده ها می باشد که خود این نهادها نیز باید از لحاظ ساختاری با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی در سیاست هایشان بازنگری و اصلاحات اساسی داشته باشند.


 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 5 =