برگزاری جشن یکصدمین سالگرد انتشار اولین نمایشنامه کردی در دانشگاه کردستان

شناسهٔ خبر: 4667FF91 -
جشن یکصدمین سالگرد انتشار اولین نمایشنامه کردی با همت انجمن علمی زبان و ادبیات کردی و انجمن پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان و با همکاری معاونت فرهنگی این دانشگاه 7 اسفند ماه سال جاری در دانشگاه کردستان برگزار می شود.

به گزارش هاناخبر ، دکتر بختیار سجادی، مدیر گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: اواخر جنگ جهانی اول در  سال 1918 میلادی یکی از شخصیت‎های ممتاز و برجسته ادبی کرد، به نام عبدالرحیم رحمی حکاری، که در این جنگ هم شرکت داشت و در زندانی در باکو زندانی بود بعد از آزادی از زندان  اولین نمایشنامه به زبان کردی را با عنوان «مم آلان» نگارش و اوایل سال 1919 میلادی منتشر کرد و اکنون این  جشن با اهدافی از جمله اهمیت دادن به نمایشنامه در زبان  و ادبیات کردی و پاسداشت آن خدمات در دانشگاه کردستان برگزار می شود.

وی افزود: نویسنده این نمایشنامه یکی از تاثیرگذارترین چهره های ادبی کرد و از دوستان نزدیک بدیع الزمان کردی است که از روشنفکران قرن بیستم هستند.

سجادی با بیان اینکه نمایشنامه یکی از مهم‎ترین ژانرهای ادبیات به حساب می‎آید و متاسفانه با وجود آنکه در زبان و ادبیات کردی در حوزه داستان و رمان و شعر هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی آثار فراوانی تولید شده در حوزه آثار نمایشی ضعف وجود دارد، گفت: یکی از اهداف  این جشن توجه به این ژانر مهم ادبی در ادبیات کردی است.

برنامه های جشن

وی افزود: در این جشن برنامه هایی از جمله ارایه مقاله و سخنرانی با حضور اساتید حوزه ادبیات نمایشی در نظر گرفته شده است. در کنار آن اجرای نمایشنامه «مم آلان» از سوی دانشجویان به صورت نمایشنامه خوانی هم تدارک دیده شده است.

سجادی با بیان اینکه در این مراسم از نمایشنامه نویس های به گویش‎های مختلف کردی تقدیر خواهد شد، گفت: آنچه در این جشن مورد توجه قرار گرفته خود نمایشنامه و ادبیات نمایشی به زبان کردی است و هدف اصلی ما افزایش توجهات به مقوله نمایشنامه نویسی است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 6 =