رییس جمهوری: تحریم سپاه خطا اندر خطاست

شناسهٔ خبر: 49681A0A -
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه در جلسه هیات دولت نسبت به عدم پایبندی آمریکا به توافق هسته‌ای هشدار داد. وی با بیان این‌که خروج یکی از طرف‌ها از برجام شکست برای آن طرف است گفت: «اگر کسی پای توافق نایستد در حقیقت حیثیت خودش را خدشه‌دار کرده است.»

به گزارش هاناخبر ،

این سخنان در حالی ایراد شد که قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بزودی گزارش خود را درباره توافق هسته‌ای به کنگره ارایه کند. سایر کشورهای امضا کننده برجام نسبت به خروج احتمالی آمریکا از این توافق ابراز نگرانی کرده‌اند.

روحانی با اشاره به این موضوع گفت: «امروز نسبت به سیاست‌های آمریکا شاهد دو صف‌بندی داخلی و جهانی هستیم.» وی افزود سیاست ایران در قبال برجام «مورد حمایت جهان است و حتی در میان متحدین آمریکا در اروپا هم کسی نیست که از بر هم زدن توافق حمایت کند» وی سپس تاکید کرد که سیاست‌های دولت آمریکا در قبال برجام موجب تعمیق شکاف و تفرقه در داخل این کشور می‌شود «چراکه اگر روزی آمریکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت برای مردم روشن‌تر می‌شود که آمریکا چه ضرر بزرگی کرده است.»

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احتمال تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا گفت که این اقدام «خطا اندر خطا» است. وی افزود که سپاه نه تنها «محبوب ملت ایران» است بلکه «محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهای عراق هم است چون اربیل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوریه هم است چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم است چون طرفدار حیثیت و استقلال لبنان بوده است.»

روحانی دلیل مخالفت آمریکا با سپاه را حمایت آن از «ملت سوریه، عراق و لبنان» و مبارزه با داعش دانست.

روز سه‌شنبه نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه با یکدیگر دیدار کرده بودند. در این دیدار دو طرف بر هماهنگی «کامل» میان دولت و سپاه تاکید کردند.

سردار جعفری پیش از این هشدار داده است در صورتی که ایالات متحده سپاه را به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کند سپاه نیز «ارتش آمریکا را همسنگ داعش» در نظر خواهد گرفت.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 7 =