برگزاری جلسه هماهنگی انجمن نمایش و ادبی بوکان

شناسهٔ خبر: 510D677C -
جلسه هماهنگی انجمن نمایش و ادبی بوکان در راستای برگزاری شایسته اولین جشنواره نمایشنامه نویسی بوکان برگزار شد.

به گزارش هاناخبر ، امروز دوشنبه 23 بهمن ماه 96 جلسه هماهنگی انجمن نمایش و ادبی بوکان در راستای برگزاری شایسته نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی بوکان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

در جلسه هماهنگی جمعی از ادبا ، شعرا ، نویسندگان و بازیگران مطرح تئاتر بوکان مسایل مربوط به برگزاری شایسته تر نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی در بوکان را مورد بررسی قرار دادند.

 اعضای حاضر نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص وضعیت چگونگی تعامل انجمن نمایش و ادبی را بیان کرده و آمادگی خویش را برای حمایت همه جانبه از فستیوال نمایشنامه نویسی در شهرستان را اعلام داشته و تصمیمات مهمی اتخاذ گردید.

 بهروز اسراری عضو انجمن تئاتر یکی از سخنرانان این نشست مشترک بود. وی ابتدا از حاشیه دار بودن فعالیتهای هنری در بوکان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه همکاری و صمیمیت در بین فعالان حوزه های هنری از بین رفته است و این وضعیت   باید اسیب شناسی شود.

وی   از بین رفتن حرمتها و تخریب یکدیگر را علت کم کاری دربسیاری از حوزه های هنری دانست و تصریح کرد:   همه باید برای بازگرداندن بوکان به جایگاه اصلی خود تلاش کرده و تنشها را کاهش دهیم وی همچنین گفت که بدون پشتوانه فعالان و انجمن ادبی, تئاتر بوکان نمیتواند موفق باشد.

 در ادامه سلیمان صوفی صالحی از اعضای انجمن ادبی آمادگی و علاقه انجمن ادبی را برای برگزاری این جشنوارە اعلام کرد و گفت انجمن ادبی قبل از این فراخوان نیز تصمیم برهمکاری با دیگر انجمن های هنری به ویژه تئاتر گرفته بود چون معتقدیم بدون همکاری با یکدیگر مثل گذشته به بن بست میخوریم و نمیتوانیم عملکرد خوب و قابل قبولی داشته باشیم.

در ادامه نشست رحیم عبدالرحیم زاده عضو شورای سیاستگذاری اولین جشنواره داستان نویسی کردی از سختیهای بسیار در گرفتن امتیاز نمایشنامه نویسی کوردی در استان آذربایجان غربی سخن به میان آورد و گفت: فقط خدا و دوستان می دانند که امتیاز این جشنواره با چه سختی گرفته شده است و تمام تلاش ما این است که آن را هدرندهیم و از همه علاقمندان و دلسوزان تقاضا داریم با نوشته ها و نظرات خود کمک کنند.

وی در ادامه گفت: جشنواره رسما اغاز شده است و   از فرماندار محترم آقای خسروی که مبلغ قابل توجهی به جشنواره کمک نمودەاند همچنین از کمکهای آموزش و پرورش، بخشداری، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور تشکر می کنم. البته تاکنون پولی بدست ما نرسیده ولی قولهای امیدوارکننده و مسرت بخشی داده شده است.

وی در ادامه افزود: اگر داستان نویسان و علاقمندان مایل باشند یک کارگاه نمایشنامه نویسی را با حضور نمایشنامه نویسان بنام کورد در اسفندماه برگزار میکنیم که با استقبال حاضران جلسه همراه شد.

در قسمت دوم نشست پیشکسوتان وهنرمندان ادبیات ونمایش نقطه نظرات و راهکارهای خود را بیان کردند.

 ماموستا سعید نجاری و امین گردیگلانی از شاعران بوکانی بنام سخنرانی کردند. این دو ادیب نیز همچون بقیه حاضران خوشحالی خود را از این جشنواره ابراز و اعلام کردند: تاکنون نمایشنامه ننوشتەاند ولی از همین امروز شروع به نمایشنامه نویسی خواهند کرد.

همچنین ماموستا آسو گفت: ما هنرمندان همه جا حرمت داریم ولی متاسفانه در بین خود ما هنرمندان حرمت و قدردانی نیست و امیدوار است ازین به بعد جایگاه خود را پیدا کنیم.

 سعدالله مجیدی استاد ادبیات نیز رشته های مختلف هنری را به مرواریدهای یک گردنبند تشبیه کرد و گفت که بدون همکاری و بودن در کنار هم نمیتوان جامعه هنری زیبایی در شهرمان داشته باشیم.

در پایان فوزیه سلطان بیگی، سارا صادق زاده، شپول مجیدپور، ماهپاره ابراهیمی و خانم بداقی ازادیبان و نویسندگان و خانم عجمی کارگردان همگی  آمادگی خود را برای و شرکت در این جشنواره اعلام کردند.

فراخوان جشنواره نمایشنامه نویسی کُردی اول بهمن ماه امسال منتشر شد و اختتامیه جشنواره در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 97 برگزار می‌شود.

مطابق فراخوان در این مسابقه نمایشنامه هایی که بر اساس شاخص های نوشتاری یکی از گونه های شناخته شده نمایش به زبان کردی نوشته شده باشند به رقابت می پردازند.

در این فراخوان آمده است: انجمن هنرهای نمایشی بوکان پس از بررسی، آثاربرگزیده را به چاپ خواهد رساند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و همچنین برای اجرای اثر برگزیده حمایت مالی انجام خواهد داد.

جهت دیدن تصاویر این جلسه اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 1 =