صبر ؛ کلید نظم اجتماعی در جامعه مک دونالیزه شده

شناسهٔ خبر: 557811A9 -
ویژگی جهان مدرن، سرعت در دستیابی و ارضاء فوری و آنی است. در جامعه عقلانی شده، که همه چیز حساب و کتاب دارد در صورتی که به سرعت نیاز برآورده نشود، صبر لبریز شده و منجر به ناهنجاریهایی از جمله خشونت و پرخاشگری می شود.

به گزارش هاناخبر ، ویژگی جهان مدرن، سرعت در دستیابی و ارضاء فوری و آنی است. در جامعه عقلانی شده، که همه چیز حساب و کتاب دارد در صورتی که به سرعت نیاز برآورده نشود، صبر لبریز شده و منجر به ناهنجاریهایی از جمله خشونت و پرخاشگری می شود.

زمانی که بدون نیازِ رفتن به سینما، آنلاین فیلم می بینیم، زمانی که با یک تماس سفارش غذا می دهیم و به سرعت جلوی درب منزل تحویل می گیریم، از عابر بانک به سرعت پول می گیریم، بدون صرف وقت زیاد و طی کردن مسافت طولانی با هر جای جهان از طرق اینترنت، ارتباط تصویری برقرار می کنیم و ...

تمام این موارد در یک ویژگی مشابه هستند و آن «سرعت در اضای نیاز» می باشد.  دستیابی به میل و خواسته در اسرع وقت برآورده می شود. حال اگر در جامعه ای که تفکر دستیابی بدون وقفه و ارضاء فوری، فراگیر شده است بدون آن که سازوکارهای آن فراهم آید، در جامعه ای که دستیابی به اهداف با وسایل موجود برای همه فراهم نباشد، چه وقایعی روی می دهد؟ قاعدتاً دانش آموزان آن بی انگیزه می شوند، دانشجویان آن مدرک دانشگاهی(پایان نامه) را می خرند، جوانان آن به ازدواج سفید یا روابط جنسی خارج از چارچوب را که بسرعت نیاز آنها را ارضا می کند روی می آورند، فساد و اختلاس و راه ثروتمند شدن سریع افزایش پیدا می کند،  نظم عمومی از بین می رود، در صف ها و ایستگاهها دعوا زیاد می شود، تظاهر و ریا افزایش می یابد به معنایی دیگر جامعه ای ناهنجار و بی هویت خواهیم داشت.

راهکار چیست؟! در جامعه ای که تفکر ارضاء آنی و فوری تفکر غالب محسوب می شود و در وضعیت نامساعدی که شرایط آن نیز فراهم نیست چه عاملی در زمینه کاهش ناهنجاری ها موثر خواهد بود؟ جواب آن را باید در اندیشه دینی جستجو کرد و آن مفهوم عمیق «صبر» است. در بخش های مختلف قرآن و در روایات و احادیث بر این مفهوم تاکید ویژه ای کرده اند به نحوی که صبر از ویژگی مومنان، رستگاران و اولیاء و محبوبان درگاه الهی است. چرا صبر عامل نظم است؟ چرا خداوند در جاهای مخالف صابران را رستگار و پیروز معرفی می کند؟ چرا بعد از صبر ، آرامش و رستگاری وعده داده شده است؟ صبر و تأمل از مهمترین عواملی است که می تواند در زمان ناکامی در ارضاء فوری نیازها  انسان ها را در جامعه مدرن امرزوی یاری رساند. انسانها را از خشونت و پرخاشگری در روابط بین فردی باز می دارد، در رسیدن به اهداف با وجود  شکست ها و ناراحتی ناامید نمیگرداند در نتیجه شخصیت انسانی و شهروندی را برای فرد و جامعه  فراهم می آورند و بالطبع هویت انسانی به مفهوم واقعی آن پرورش پیدا می کند و نتیجه آن کاهش مسایل اجتماعی و بازگرداندن نظم اجتماعی بویژه در عرصه عمومی می باشد. در زمان حاضر که جامعه ایران با فراز و فرودهایی زیادی رو به رو است و تحمل و مدارای اجتماعی کاهش یافته است در کنار مدیریت صحیح مسایل کشوری، آموزش و تمرین این مقوله اجتماعی و دینی یعنی «صبر» باید با جدید صورت بگیرد و در سطح نهادهای خانواده و آموزش و پرورش  و رسانه برای درونی کردن این مفهوم گام های موثرتری برداشته شود.

محمد حسینی – جامعه شناس

  • شیدا : بسیار عالی مطلب مفیدی بود .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 5 =