ساخت پلاتوی اختصاصی تئاتر در کردستان کلید خورد

شناسهٔ خبر: 567FD4F4 -
شهرستان های سنندج،قروه،بانه و مریوان صاحب پلاتوی اختصاصی تئاتر می شوند.

به گزارش هاناخبر ، ابراهیم زارعی فرماندار شهرستان سنندج افزایش سرانه ی فرهنگی،هنری و تولید و عرضه ی مستمر آنها را یکی از نیاز های ضروری شهرستان دانست و خواستار توجه ویژه به آن شد.

فرماندار شهرستان سنندج گفت : هنر تئاتر از دیر باز نقش مهمی در توسعه ی فرهنگی و تغیرات اجتماعی جوامع توسعه یافته داشته و به تعبیری عالی ترین شکل گفتگو است. هنرمندان تئاتر از لابه لای دیالوگ ها و خلق لحظات ناب نمایشی، تماشاگر را با جهانی از نشانه ها آشنا می کنند و به او هنر درست زیستن را می آموزند.هنری که در نهایت تلاشش  آگاهی بخشی و کاهش آلام بشری است.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: توسعه ی فرهنگی نیازمند توسعه ی همزمان منابع مادی و معنوی است تا جامعه با تاخر فرهنگی مواجه نشود.اگر بخواهیم هنرمندان ما اثری ماندگار که توانایی رقابت در عرصه های ملی و بین المللی را داشته باشند خلق کنند، باید شرایط حمایت مادی و معنوی از آنها فراهم شود. چرا که اگر هنرمندان درگیر مشکلات معیشتی و کمبود اعتبارات و امکانات فنی باشند نمی توانند به درستی رسالت و وظیفه ی اصلی خود را در جامعه ایفا کنند.

فرماندار شهرستان سنندج سرانه ی صندلی های تئاتر استان و شهرستان سنندج را بسیار کم دانست و گفت :همه ی ما باید تلاش کنیم با جذب اعتبارات دولتی و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این عرصه این وضعیت را بهبود ببخشیم.

جلال قلعه شاخانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن تقدیر از حمایت های همواره فرماندار شهرستان سنندج گفت: خوشبختانه هنرمندان تئاتر ما به واسطه ی تلاش های ارزشمند خود در سطح ملی و بین المللی شناخته شده اند و برگزاری جشنواره های متعدد استانی،منطقه ای ،ملی و بین المللی تئاتر در استان به ارتقائ این جایگاه کمک شایانی کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به نیاز هنرمندان تئاتر به فضا های تخصصی ، علاوه بر سنندج فرمانداران محترم شهرستان های قروه، بانه و مریوان نیز با اختصاص بودجه در کمیته های برنامه ریزی شهرستان، شرایط ساخت پلاتو های تئاتر را فراهم کرده اند که انشاالله با این اقدامات بخش مهمی از نیاز های ضروری هنرمندان ما مرتفع خواهد شد.

عبید رستمی رییس انجمن هنرهای نمایشی استان نیزدر این جلسه، یکی از مشکلات اصلی هنرمندان تئاتر استان را کمبود شدید منابع مالی و سالن های اختصاصی برای تمرین ،تولید و اجرای عمومی  نمایش دانست و گفت: ساخت پلاتو های اختصاصی می تواند کمک شایانی به تولید و عرضه ی نمایش در استان بکند و نمایندگان انجمن هنرهای نمایشی و کلیه ی هنرمندان تئاتر استان نیز از هیچ کوششی برای اجرای این پروژه ها دریغ نکرده و آماده ی هر گونه همکاری با ادارات ارشاد خواهند بود.

 

در پایان این جلسه مصوب گردید ازمحل اعتبارات استانی و اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور مبلغ ۰۰۰ / ۰۰۰ / ۲/۵۰۰ ریال  برای ساخت پلاتوی تئاتر سنندج در مکانی به مساحت ۴۰۰ متر در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج ،اقدام و در اسرع وقت عملیات اجرایی آن شروع شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =