مرگ مشکوک دو تن از طراحان همپیمانی کُردها و اعراب در سوریه

شناسهٔ خبر: 5785FD6C -
دو تن از افرادی که نقش مهمی در ایجاد تفاهم و همپیمانی میان کردها و اعراب در سوریه داشته و زمینه اجرای برخی سیاست های آمریکا را در مناطق تحت کنترل کردها در سوریه فراهم کرده بودند به طرز مشکوکی جان خود را از دست داده اند.

به گزارش هاناخبر ،

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات کرد سوریه گفته اند روز گذشته جسد عمر علوش یکی از مقامات ارشد کرد سوریه که نقش مهمی در اجرای سیاست های پساداعش آمریکا در سوریه داشته است در آپارتمانش در شهر تل ابیض یا گری سپی سوریه در نزدیکی مرز ترکیه یافت شده است.

از آن جایی که عمر علوش نقش بسیار مهمی در ایجاد همپیمامی میان کردها و اعراب سوریه و شکل دادن به سیاست های آمریکا در مناطق تحت کنترل کردها داشته است مرگ وی ضربه مهمی به اقدامات پس از شکست داعش در این منطقه توصیف شده است.

حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه یا pyd گفته است مرگ علوش مشکوک بوده و موضوع به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. علوش نقش مهمی در ایجاد شورای مدنی در شهر رقه که عمده ساکنان آن عرب هستند داشته است. به نوشته آسوشیتدپرس، عمر علوش و برخی روسای قبایل عرب در رقه نقش مهمی در توافق با داعش بر سر تخلیه آنها از این شهر پس از محاصره کامل آنها داشته اند. بر اساس این توافق، به نیروهای داعش اجازه داده شد شهر را ترک کنند. این اقدام انتقادهایی به دنبال داشت. آمریکا هر گونه ایفای نقش در این توافق را رد کرده بود.

همچنین ماه گذشته یکی دیگر از افرادی که نقش مهمی در تخلیه داعش از شهر طبقا در نزدیکی رقه داشت به قتل رسید.

فوزا یوسف از مقامات ارشد کرد سوریه در این باره به آسوشیتدپرس گفته است قتل عمر علوش ضربه بزرگی به اقدامات مشترک کردها و اعراب در سوریه پس از داعش زده است. عمر علوش نقش مهمی در تاسیس شورای غیرنظامی رقه و ایجاد همزیستی مسالمت آمیز میان اعراب و کردها در شهرهای گری سپی، رقه و طبقا داشته است.

وی معتقد است آنهایی که این دو فرد را به قتل رسانده اند قصد بر هم زدن روابط حسنه میان گروه های قومی را دارند و به دبنال ایجاد درگیری های داخلی میان این گروه ها هستند.

فوزا یوسف با اشاره به این که ترکیه مخالف کنترل کردها بر این مناطق بوده و علوش بارها تهدید شده بود، آنکارا را مسئول مرگ این مقام ارشد کرد دانست.

ندیم هاوری مدیر برنامه ضد تروریسم دیده بان حقوق بشر مرگ علوش را خبر وحشتناکی خواند و وی را معمار روابط حسنه میان کردها و اعراب سوریه دانست. وی در صفحه توییتر خو نوشت آنهایی که وی را به قتل رساندند به دنبال بی ثبات کردن منطقه هستند.

هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی در صفحه توییتر خود قتل عمر علوش را به شدت محکوم کرد و وی را عضو ارشد و شجاع شورای غیرنظامی (مدنی) رقه خواند که بدون خستگی برای ایجاد ثبات در این منطقه تلاش کرده است.

نیکولاس هراس پژوهش گر مسائل امنیتی خاورمیانه در مرکز نیو امریکن سکیوریتی مرگ مشکوک عمر علوش را ضربه هولناکی به تلاش های آمریکا برای باثبات کردن رقه و همچنین استراتژی این کشور در سوریه خوانده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 6 =