اردوگاه زیوه فراموش شده!

شناسهٔ خبر: 5804629A -
مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی معتقد است که مشکلات زیوه به خبرنگار ربطی ندارد.

 هاناخبر- اسکندر خنجری؛ اردوگاه فراموش شده!

مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی معتقد است که مشکلات زیوه به خبرنگار ربطی ندارد.

مهمانشهر زيوه تنها يک اسم در کتاب جغرافياي آذربايجان غربي نيست... مهمانشهر زيوه در 45 كيلومتري اروميه مردمي دارد که از حقوق اوليه شهروندي ، يعني داشتن فضايي مناسب براي زندگي هم محرومند. نسبت به وضع موجود معترضند اما تا به امروز بقول حاج ابراهيم يكي از ساكنان محل دندان روي جگر گذاشته اند. سيستم اداره اين شهر به گفته مردم و مسئولين خودگراني ست!

اينجا زيوه است... امروز ؛ همين حالا که شما با گوشی هوشمندتان مشغول ورق زدن صفحات مجازی هستيد و اغلب با بيحوصلگي از خواندن پست های چند خطی امتناع ميکنيد؛ کودکي آنجا هست با دستان ترک خورده و پاي هميشه مجروح؛ که جز بازي در خرابه هاي زيوه و زباله هاي رها شده در سطح شهر ، ايده اي از بازي ندارد!

اينجا مهمانشهر زيوه در آذربايجان غربي است. نزديکترين شهر سيلوانا و سپس اروميه، چهل و پنج کيلومتر دورتر است. اينجا فقر است و بيكاري... مهمانشهر زيوه كه به نيت مهمانوازي از آورگان عراقي در سالهاي جنگ بنا شده؛ جايي است که مردمانش از بي عدالتي گله مند هستند. ضعف زيرساختي در همه ابعاد اينجا مشهود است.

بهانه موقتي بودن اين مكان باعث شده تا از امکانات بهداشتي، آموزشي و رفاهي سهم آنها متناسب با تعداد جمعيت فاجعه بار بوده است.

به گفته یکی از ساكنين اين مهمانشهر« ساكنين فعلي اردوگاه مهمانشهر زيوه بخش سيلوانا جمعي متشكل از بوميان فاقد مسكن منطقه در حدود 300 خانوار و تعداد 50 خانواده تبعه عراقي را شامل مي شود. مسئولين دفتر كميته امور پناهندگان و دفتر امور اتباع خارجی استانداري مدعي هستند كه امورات اردوگاه بصورت شوراي خود گردان اداره مي شود و درآمد حاصل از آن صرف خود اردوگاه مي شود.

در حاليكه اعضاي شوراي خودگردان بصورت انتصابي توسط مسئولين دفتر تعيين مي شوند ولي عملا اختيار هيچ تصميمي ندارند و هزينه هايي كه از ناحيه اجاره واحدهاي مسكوني و بیش از 200 مغازه و ساير اماكن به حساب شوراي خود گردان واريز مي شود آخر هر ماه توسط مسئولين دفتر كميته برداشت و در نحوه هزينه كرد آن هيچ شفافيتي وجود ندارد و اين در حالي است كه خود اردوگاه و ساكنين آن كه هزينه هاي اجاره و آب و برق پرداخت مي كنند از هر گونه خدمات عمومي بي بهره اند.

اكنون سوال مردم اين است اگر در چنين شرايطي اردوگاه زيوه بصورت خودگردان اداره مي شود پس سهم خدماتي كه در قبال پرداخت اين هزينه هاي بايد صرف امورات داخل اردوگاه مانند تعميرات و بهداشت و فضاي سبز و روشنايي داخل اردوگاه و ... گردد كجاست ؟

مديركل دفتر امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري آذربايجان غربي نیز با بیان اينكه موضوعات مربوط به اين مهمانشهر محرمانه است و پاسخ دهي به آن نيازمند موافقت وزارت كشور است.

مقصود دهقانپور می افزاید:« اين منطقه به شكل خودگردان اداره مي شود و اين اردوگاه از منظر حس انسان دوستي ايران براي آوارگان احداث شده است.»

وي در مقابل پرسش هاي ما مدعي شد كه مسائل اين مهمانشهر به خبرنگار ربط ندارد و لزومي ندارد خبرنگار در اين مسائل دخالت كند.

خانه هاي مسكوني زيوه بصورت مخروبه تحويل مردم نيازمند شده وافراد با هزينه شخصي خود اين واحد را تعمير و بازسازي كرده اند وكميته خودگردان در زمينه تعمير و نگهداري ساختمان ها هيچ سهمي نداشته و اگر همت و خودياري ساكنين نبود اكنون عملا اردوگاه زيوه مخروبه اي بيش نبود.
 با اين اوصاف مردم ساكن در اردوگاه كه از طيف هاي مختلف جامعه از جمله فرهنگيان ، كارگران ، بازاريان وحتيي نظاميان هستند در وضعيت اسفناكي به لحاظ محروميت از خدمات عمومي زندگي مي كنند.

این درجه از محرومیت و بی عدالتی منصفانه نیست و شفافیت در نحوه هزینه کرد درآمدهای این منطقه می تواند بسیاری از ابهامات تلخ را پاسخ بدهد، البته اگر شجاعتی در بیان واقعیتها باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 2 =