به بهانه نقش موثر دکتر محمدقسیم عثمانی در انتخابات دولت چهاردهم

سنگ تمام نماینده بوکان برای ملت ایران

«محمدقسیم عثمانی» ثابت کرد که به عنوان یک متفکر و اندیشمند آگاه از مسایل سیاسی اجتماعی، یکی از تاثیرگذارترین راهبران سیاسی کُردزبان در راه مشارکت سیاسی است.

به گزارش هاناخبر ، مشارکت در انتخابات و رای دادن یکی از مهمترین مولفه های اساسی رفتار سیاسی شهروندان محسوب می شود و وجود قومیت ها و هویت های متعدد در داخل یک سرزمین، مسایل اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی گوناگون از جمله عواملی هستند که در افزایش یا کاهش سطح مشارکت شهروندان تاثیر بسزایی دارند.
بدون تردید تعدادی از چهره های شاخص کُرد از جمله دکتر محمد قسیم عثمانی«منبع اجتماعی» و «عامل انگیزشی» اصلی برای مشارکت شهروندان کُردزبان و اهل سنت ایران در انتخابات ریاست جمهوری دولت چهاردهم بودند.
دکتر محمدقسیم عثمانی با جرات و شهامت و ریسک پذیری و عقلانیت در راه آشتی ملی موفق شد معنای جدیدی به «پایبندی به انجام تکالیف شرعی»،« اعتماد سیاسی» و «علاقمندی به سیاست»،«مهارت های مشارکتی» و «احساس اثربخشی سیاسی» را از خود به نمایش بگذارد.
مردم مناطق کُردنشین ایران با وجود بمباران بی سابقه تبلیغاتی رسانه ای از جمله شبکه های تلویزیونی متعدد، با پای کار آمدن و روشنگری اشخاصی چون دکتر عثمانی، همبستگی معناداری را در مشارکت انتخابات نشان دادند و ثابت کردند انتخابات آزاد و عادلانه و وجود رقابت سیاسی یکی از وجوه دموکراسی و مشروعیت در نظام سیاسی ایران است.
نقش انکار ناشدنی  چهره های شاخص کُرد از جمله دکتر محمد قسیم عثمانی در تبیین ابعاد نظری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری و فرایندهای آن و نشان دادن جایگاه ویژه اقوام در مبارزات انتخاباتی جوامع در حال گذار به دموکراسی ایرانی و دموکراسی اسلامی یک تجربه شیرین تاریخی فراموش ناشدنی است.
براساس نظریه رابینسون، «جامعه دستکم به سه بخش رهبران، پیروان و افراد غیرفعال تقسیم می شود و جریان اطلاعات انتشاریافته از سوی رسانه همه بخش های جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه برآن، اطلاعات ونفوذ از رهبران به پیروان جریان می یابد.»
بر اساس همین نظریه دکتر محمدقسیم عثمانی به عنوان نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ثابت کرد که به عنوان یک متفکر و اندیشمند آگاه از مسایل سیاسی اجتماعی، یکی از تاثیرگذارترین راهبران سیاسی کُردزبان در راه مشارکت سیاسی به ویژه در مناطق کُردنشین ایران برای انتخاب دکتر مسعود پزشکیان بود و خلاصه اینکه نماینده بوکان برای ملت ایران سنگ تمام گذاشت... / امیر ایزددوست، خبرنگار و روزنامه نگار، سردبیر هاناخبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 2 =