مالکیت زمینهای کشاورزی آذربایجان غربی تثبیت می شود

شناسهٔ خبر: 32B3D1BA -
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تثبیت مالکیت وهویت دار کردن اراضی کشاورزی از اولویت‌های اصلی سازمان در سال ۱۴۰۳ است.

به گزارش هاناخبر ،خسرو شهبازی با بیان اینکه نزدیک 50 درصد اراضی کشاورزی آذربایجان غربی سند دار شده اند و تا پایان سال این درصد افزایش خواهد یافت، افزود: برای حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی باید برنامه‌ریزی داشته باشیم، در دهه 40 اصلاحات ارضی در کشور رخ داد و باعث خرد شدن اراضی کشاورزی شد و این امر باعث شد در اراضی خرد هزینه تولید افزایش و بهره‌وری اراضی کاهش یابد.

شهبازی با بیان اینکه این استان دارای یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی است و به عنوان قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور شناخته می شود، ، ادامه داد: آذربایجان غربی یکی از سه استان پیشتاز در زمینه صدور اسناد اراضی کشاورزی و رفع تداخلات در کشور است و اجرای رفع تداخلات اراضی کشاورزی در آذربایجان‌غربی در سال گذشته نیز از رشد بیش از ۳ برابری نسبت به سال های قبل برخوردار بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، با درخواست از مالکین قدیمی املاک استانی یادآور شد: سند دفترچه‌ای خود را با مراجعه به اداره ثبت اسناد شهرستان مربوطه به سند تک برگی تبدیل کنید.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است، افزود: با سند دار شدن اراضی کشاورزی حجم زیادی از پرونده‌های حوزه زمین در محاکم قضایی که غالبا به دلیل تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی زراعی و باغی تشکیل شده، کاهش می‌یابد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 9 =