سدهای قشلاق و آزاد سنندج ۱۰۰ درصد پر شدند

شناسهٔ خبر: 376025BA -
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان با اشاره به اینکه دو سد قشلاق و آزاد سنندج ۱۰۰ درصد پر شد، گفت: ‌ هم‌اکنون موجودی مخزن این دو سد به ترتیب ۲۹۵ میلیون مترمکعب و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است.

به گزارش هاناخبر ، آرش آریانژاد در گفت‌وگو با خبرنگاران  در سنندج با بیان اینکه امسال شاهد بارش‌های خوبی در استان بودیم و سال زراعی خوبی را از لحاظ بارش‌ها تجربه کردیم، اظهار داشت: از ابتدای سال آبی؛ مهرماه سال گذشته تاکنون میانگین بارش‌ها در کردستان 450 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5 درصد و در مقایسه با بلندمدت 51 ساله 9 درصد افزایش داشته است.

وی میزان نزولات آسمانی امسال در استان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه این بارش‌ها روان‌آب مناسبی برای تمام سدهای کردستان بود به طوری‌که از بهمن ماه 8 سد آزاد و قشلاق در شهرستان سنندج، سد عباس‌آباد و سبدلو بانه، گاران و زریبار مریوان، زیویه در کامیاران و چراغ ویس سقز سرریز کردند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان افزود: خوشبختانه با توجه به مدیریت مخزن و مدیریت منابع و مصارف پایین دست، علی‌رغم حجم ورودی بسیار بالا، تا امروز هیچ‌گونه خسارتی به بالادست و پایین دست سدهای استان گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه دو سد قشلاق و آزاد سنندج 100 درصد پر شده است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون موجودی مخزن این دو سد به ترتیب 295 میلیون مترمکعب و 300 میلیون مترمکعب بوده که هر کدام نسبت به سال گذشته 28 و 18 درصد افزایش یافته است.

آریانژاد صرفه‌جویی، مدیریت صحیح و مصرف بهینه را ضروری و لازمه همه فصول سال دانست و تصریح کرد: بر اساس پارامترهای هواشناسی نمی‌توان گفت با یکی دو سال بارش، از سیکل خشکسالی عبور کرده‌ایم چراکه این مهم نیازمند بازه چندین ساله است و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 9 =