به بهانه سفر استاندار آذربایجان غربی به همراه رییس جمهور به ترکیه

وقتی استاندار آذربایجان غربی سیاست را به هنر ممکنات تبدیل می کند

نقش آفرینی جدی تر استان در تحقق چشم انداز تراز تجاری ٣٠ میلیارد دلاری ایران با ترکیه و نیز توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی بویژه در حوزه اقتصادی و تجارت بین الملل از مهمترین اهداف سفر استاندار آذربایجان غربی به ترکیه است.

به گزارش هاناخبر ، محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی و جانشین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه در معیت ریاست جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به ترکیه سفر کرد.
حضور در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه به ریاست دو رئیس جمهور و نشست مشترک تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه با حضور روسای جمهور دو کشور به منظور نقش آفرینی جدی تر استان در تحقق چشم انداز تراز تجاری ٣٠  میلیارد دلاری ایران با ترکیه و نیز توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی بویژه در حوزه اقتصادی و تجارت بین الملل از مهمترین اهداف سفر استاندار آذربایجان غربی به ترکیه است این مهم باعث شد که زنجیره اقدامات و عملکرد استاندار آذربایجان غربی در طول یکسال گذشته توسط خبرنگار هاناخبر مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد.
بدون تردید محمد صادق معتمدیان به عنوان استاندار آذربایجان غربی با عملکرد قابل قبولی که در حوزه های مختلف از خود به جای نهاده است، توانسته است که سیاست را به هنر ممکنات تبدیل کند.
صراحت بیان و اتکاء به امور علمی و فنی در فکر و کلام معتمدیان کاملا مشهود است. مردمی‌سازی فعالیت‌ها از اولویتهای کاری اوست. تشکیل کارگروه‌های تخصصی، سفرهای شهرستانی و دیدار چهره به چهره و جلسات با اقشار مختلف مردم و بهره گیری از نخبگان، فرهیختگان و صاحب نظران موجب تحول و پیگیری منسجم مطالبات مردمی شده است. در جلسات اداری متعددی که حضور داشته ام شاهد هستم که کم کاری را از هیچ مدیری نمی پذیرد و با زیرکی، تیزبینی و دقت نظرمنحصربفردی از ارائه آمارهای غلط و یا اشتباه توسط مدیران جلوگیری می کند. نشان داده که تنها هدفش خدمت و پیشرفت است و به شدت از بزرگنمائی در آمار بیزار است.

 با مبانی معضلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و..استان آشنائی کاملی دارد معضلات را رصد کرده با تکیه بر آمار و اطلاعات خود و با شناخت علمی و نگاهی کارشناسانه با توجه به دنیای مدرن امروزی و ارتباطات گسترده جهانی و تکنولوژی طبیعی واقع بینانه برای کاهش معضلات در تلاش است.
با مردم رابطه نزدیکی دارد و علاقه مند به حضور گسترده مردم و مشارکت همگانی افراد در سرنوشت سیاسی جامعه است. با وجود برجستگی موضوع قومیتی در استان درجهت رفع تبعیض و نابرابری ها درپی نیل به توسعۀ اجتماعی، در راه عدالت طلبی و شایسته سالاری گام بر می دارد.
تغییر نگاه از سخت‌افزاری به نرم افزاری، مدیریت بر منابع و مصارف، تغییر الگوی کشت و در پی آن توسعه گلخانه، مکانیزه کردن اراضی، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری از برنامه مهم برای مدیریت آب در دوران مدیریتی وی در این استان بوده است.
وارد کردن شرکت‌های بزرگ دولتی مثل شستا به سرمایه‌گذاری در بخش معدن و سرمایه‌گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در معدن یکی دیگر از اقدامات مثبت وی در این بخش است. همچنین توسعه مبادلات و روابط تجاری و صنعتی و گسترش صنعت توریسم را در برنامه کاری خویش قرار داده است.
عملکرد معتمدیان در بحث محرومیت زدایی در سطح استان با تعیین اولویت ها به شیوه ای بوده است که مردم در بسیاری از نقاط استان آذربایجان غربی محرومیت زدایی را به عنوان رویکرد محوری دولت در عمل لمس می کنند که نمونه شاخص آن توسعه و عمران و آبادانی منطقه بادکی ارومیه است.
استفاده از تمامی ظرفیت ها برای احیای دریاچه ارومیه از دیگر برنامه های بسیار مهم محمدصادق معتمدیان بوده بصورتی که ۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رییس جمهور به استان به پروژه‌های احیاء دریاچه ارومیه تخصیص داده شد و با ترمیم ۷۵۰ متر از تونل کانی سیب که ظرفیت انتقال آب ۱.۵ میلیارد متر مکعب انتقال آب  از آب‌های مازاد منطقه را در سال دارد باعث شد که تنها در فاز اول تونل  ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر شود و در نقطه ای که  عملا از دریاچه ارومیه جز گودالهایی از آب باقی نمانده بود، امیدها به احیای آن پر رنگ تر شد، اختصاص ۷۰ میلیارد تومان اعتبار سد چپرآباد اشنویه و ایجاد تصفیه خانه ارومیه با ظرفیت انتقال ۵۱ میلیون‌متر مکعب انتقال پساپ به دریاچه ارومیه در این راستا از دیگر اقدامات شایسته در این زمینه بود.
تحقق ۱۰۷ درصدی تعهد اشتغال استان، فراهم سازی بستر سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومانی، رشد ۳.۸ درصدی اقتصادی، افتتاح بزرگترین پروژه زیست محیطی غرب آسیا برای نجات دریاچه ارومیه و تخصیص ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه استان تنها بخشی از اقدامات موثر معتمدیان برای استان آذربایجان غربی بوده است.
تمرکز بر پروژه‌های نیمه تمام، شناسایی موانع سرمایه گذاری، افزایش سرمایه گذاری در حوزه های مختلف، کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال، تداوم یکشنبه های تولید، بازگشت واحدهای غیرفعال به چرخه تولید و فعال سازی پروژه های عمرانی، کاهش نرخ بیکاری در سه فصل بهار، تابستان و پاییز و کسب رتبه اول بهبود حوزه کسب و کار در سطح کشور و همچنین تشکیل کارگروه‌های رفع موانع تولید یا کارگروه اقتصاد مقاومتی و بازگشت صدها واحد صنعتی راکد به چرخه تولید طبق آمار رسمی، آذربایجان‌غربی را به استان دوم کشور در احیای واحدهای صنعتی تبدیل کرده است.
از مسیر دیپلماسی منطقه‌ای با نگاه ویژه‌ای که به ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی داشته است این استان را که در چندین سال قبل در رتبه های آخر محرومیت قرار داشت به پیشران توسعه  کشور تبدیل کرده است که نمونه بارز آن همایش استانداران اقلیم کردستان با حضور وزیر کشور در هتل آنا ارومیه بود.

ظرفیت گردشگری سلامت، خدمات فنی مهندسی ، محصولات کشاورزی ، صنایع معدنی، گمرکات و ایجاد بازارچه‌های متعدد، ایجاد معابر جدید در اشنویه و‌میرآباد،حمل یک سره ترانزیت و‌ حمل و نقل ،حذف قوانین دست و پا گیر گمرکی و افزایش ارتباطات فرهنگی و‌اجتماعی از جمله مواردی است که موجب ارتقای ظرفیت های استان شده است.

استفاده از ظرفیت مرزها  به عنوان یکی از برنامه‌ها و ضرورت‌های مهم استان که علاوه ‌بر صادرات اقلام مصرفی و محصولات تولیدی موجب افزایش حجم تجارت شده و به طور مستقیم بر روی معیشت مرزنشینان تاثیر چشمگیری داشته است. بویژه اینکه بازارچه‌های مرزی فعال بوده و مرزنشینان می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. که از نمونه های آن می توان به بازگشایی مرز کیله سردشت، ایجاد مرز جدید ترانزیتی در مرز رازی، تصويب پايانه بين المللى كوزه رش سلماس، تردد زائران اربعین حسینی از مرز تمرچین پیرانشهر برای نخستین بار که آثار و برکات بسیار زیادی در حوزه های مختلف عمرانی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و .. برای استان و به ویژه این شهرستان داشته است.

وجود ظرفیت قابل توجه بیش از ۹۰۰ کیلومتری مرز در این استان با سه کشور که  در این بین، ۵۵۰ کیلومتر مرز با ترکیه یکی از مهمترین دلایل حضور معتمدیان به همراه رئیس جمهور در ترکیه است. بازارچه های مرزی و ایجاد گذرگاه های مرزی، راه اندازی منطقه اقتصادی مشترک مابین استان آذربایجان غربی و ترکیه، ایجاد و فعال کردن پایانه های موجود در مرز با ترکیه در دستور کار جدی دولت سیزدهم و استاندار آذربایجان غربی قرار دارد.
نتیجه اینکه محمد صادق معتمدیان نشان داده است که تاکنون بهترین استاندار تاریخ کشور بوده و در برنامه ریزی، تحقق سیاست‌ها و اقدامات توسعه پایدار، بسیار هوشمند است./ امیر ایزددوست خبرنگار و روزنامه نگار سردبیر هاناخبر

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =