سه گانه شهرستان، استان و کشور در رویکرد فرماندار بوکان

رویکرد و نگاه و روش خشایار صنعتی حاکی از آن است که سه مقوله شهرستان استان و کشور را در رفتارهای خود با مدیران محلی یا استانی یا ملی لحاظ می کند.

به گزارش هاناخبر ، فرماندار کنونی بوکان در طول دوران کوتاه مدیریتی خویش نشان داده است که سیاست را آرزو نمیداند و با ورود به عرصه سیاست، میدان کارزار جدیدی را برای نخستین بار در قلب دیار موکریان تعریف کرد، از سختی و زخم زبانها و فرافکنی های هر روز چند کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی نهراسید و با اراده و مصمم بار دیگر نشان داد که به نیرویی آب دیده و با تجربه بدل شده است.

استقبال بی سابقه شهروندان و نخبگان و چهره های مطرح از اقدامات "خشایار صنعتی" به عنوان فرماندار بوکان نشان می دهد که تحلیل دوراندیشی مردم بسی فراتر از ناقدین این مدیرجوان و پرتلاش رفته است و حاکی از آن است که بخش مهمی از جامعه رویکرد مبتنی بر عقلانیت ، آرامش و توسعه پایدار را حمایت می کند. مصداق این حمایت در طی ساعتهای گذشته در فضای مجازی و واقعی این شهرستان نشان داد که فرماندار کنونی بوکان به شدت مقبول و مطلوب مردم است و مردم مدیریت بی برنامه، هیجانی، عصبی و ماجراجویانه را کنار نهاده اند تا مدیریتی مبتنی بر اقتدار و عقلانیت در این شهر کم تجربه شکل گیرد.

در طول دوران مدیریت فرماندار کنونی بوکان به نظر می آید "خشایار صنعتی" علی رغم مشکلاتی بسیار جدی که در حوزه کمبود نیروی انسانی دارد اما فهمی فراگیر و دمکراتیک ازسیاست به مثابه سیاست برای زندگی دارد ، وی نشان داد در شرایط فقدان گفتمان دیالوگ درون سیستم تخیل و رویاهای مردم درباره آینده را نباید تحریک کرد. وی سیاست را به عرصه رابین هود و آرتیست بازی تبدیل نکرد ؛ او دانش آموخته علوم سیاسی  است با شناختی کامل از تحولات سیاسی اجتماعی منطقه و تاریخ معاصر ایران نشان داد که سیاست عرصه ممکنات است نه آرزوها، فارغ از میزان موفقیت بسیار مهم در عملکرد فرمانداری از جمله تعریف راهکار منطقی و اصولی برای حل مسائل ده ها ساله گذشته همچون ابرپروژه نالشکینه، الحاق قانونی 16 محدوده به بوکان، پیگیری و حل معضل شهرک جوانان، ینگیجه، شهرک دامداران و ده ها روستای پرجمعیت دیگر و موارد بسیار زیاد دیگری که در این مقوله نمی گنجد... نکته قابل توجه این است که در سطح گفتمانی همین مسیر جدیدی که تحصیل کردگان این دیار در پیش گرفته اند را ادامه داد، صنعتی در همین مدت کوتاه از دوران مدیریتی خویش نشان داده است که گروه های مرجع تغییر کرده اند ، جوانان زیادی از طریق شبکه های اجتماعی به سطحی از آگاهی سیاسی و اجتماعی رسیده اند که باید رویکردهای جدید را تقویت کرد.

در دوران مدیریتی خشایار صنعتی علی رغم هجمه های بی سابقه و جریان سازی های کاذب، فضای امن و آرام و  فارغ از پرونده سازی در بوکان حاکم شده است و صنعتی نشان داده است که سیاست هنر ممکنات است نه حصر نه انحصار و همین ترجیح رویکرد دیالوگی و ارتباطی بر حصر حاکی ازآن است که سطح عقلانیت و رویکرد دمکراتیک در جامعه برجسته شده و نشان داد همه فارغ از پشتوانه هایی که در قدرت دارند باید به دیالوگ با هم برخیزند. این مهم در حالی رخ داده است که تعدادی از افراد شناخته شده با اهدافی مشخص در پشت پرده به دنبال هیاهو و جنجال بوده و هستند...

اما رویکرد و نگاه و روش خشایار صنعتی حاکی از آن است که سه مقوله شهرستان استان و کشور را در رفتارهای خود با مدیران محلی یا استانی یا ملی لحاظ می کند ، در سطح شهرستان کوشیده است با رفع مشکلات ده ها ساله قدم های تاثیرگذار و بزرگی را در راه توسعه و پیشرفت شهر بردارد. در سطح استان کوشیده است تا توانمندی های شهرستان و آرامشی که در فضای شهرستان حاکم است را به رخ بکشاند تا بوکان هم در نگاه ها و تحلیل ها و رفتارها و در اعتبارات دیده شود و در سطح ملی کوشیده است تا شخصیت هایی که از این دیار سر بر آورده اند را باید بزرگ و بزرگتر نشان داد که مصداق آن در پیش بودن "کنگره معرفی و تجلیل از شایسته گان بوکان" است تا بدین ترتیب سه گانه شهرستان، استان و کشور بتوانند با هم ظرفیت های جدیدی ایجاد کنند.

این شهرستان سازوکارهای منسجم، نام و نشان دار و سیاست ورزی دوراندیشانه را می خواهد تا شرایط برای مناسبات سیاسی سالم تری فراهم آید و آشکارگی را جایگزین دسته بندی های مخفی و نیمه مخفی و ماجراجویانه کنیم. ضمن تقدیر از دیگر مدیران شایسته و تاثیرگذار شهرمان از جمله، ماموستا ملاعباس احمدی، امیرکشاور، علی زاهد، سهراب سعیدی، موسی بهاری، ناصح محمدخانی و آن بزرگمردی که خود و مجموعه اش همواره در گمنامی حافظ امنیت و آرامش شهر و دیارمان است این شهرستان سالها بود که نیازمند سیاست ورزانی دوراندیشی چون خشایار صنعتی بود که بلند مدت را بنگرند و فضای آشفته و متشنج در شهر حاکم نشود که دیگرانی نالایق از این آب گل آلود ماهی گیرند، از این منظر هم، مردم بوکان سپاسگذار و قدردان "دکتر محمدصادق معتمدیان" به عنوان پرتلاش ترین و خوش نام ترین استاندار کشور هستند./ امیر ایزددوست خبرنگار و روزنامه نگار، سردبیر هاناخبر

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 3 =