تشکیل ۴۰ تیم واکنش سریع برای مقابله با آتش‌سوزی در منابع طبیعی کرمانشاه

شناسهٔ خبر: 573DAEF8 -
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: ۴۰ تیم واکنش سریع در ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های تابعه استان برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی در سال جاری تشکیل شده است.

به گزارش هاناخبر ، کولانی افزود: بارش‌های بهاره موجب مستعد شدن منابع طبیعی استان برای آتش‌سوزی شده و از این رو پیشگیری از وقوع اینگونه حوادث در مناطق جنگلی و مرتعی از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اضافه کرد: استان کرمانشاه عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی بسیاری دارد و محدودیت‌های این منابع حیاتی، ارزش حفاظتی آنها را بیشتر کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه تاکید کرد: در همین راستا این اداره کل با شناسایی مناطق بحرانی اقدام به تشکیل ۴۰ تیم واکنش سریع در ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های تابعه کرده است.
کولانی ادامه داد: علاوه بر این این اداره کل ۱۶۵ گروه مردمی را نیز در روستا‌های استان تشکیل و ۲۷۰ دیده بان از بین مردم بومی و محلی را نیز در راستای پیشگیری از وقوع آتش سوزی و اطفای حریق سازماندهی کرده است.
وی گفت: دغدغه اصلی ما در فصل تابستان با توجه به بارش‌های بهاری مطلوب و تقویت پوشش گیاهی، شناسائی نقاط بحرانی آتش سوزی در تمام شهرستان‌ها و اجرای برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه از آتش سوزی است.
کولانی با بیان اینکه برای صیانت از منابع طبیعی به عنوان سرمایه‌های ملی باید گروه‌های مردمی با منابع طبیعی همگام شوند افزود: با آموزش‌های همگانی و تشکیل گرو‌های همیار طبیعت در روستا‌ها و مناطق بحرانی درصدد حفاظت بیشتر و پیشگیری از حریق با بهره گیری از همه ظرفیت‌ها هستیم و باتوجه به نزدیک بودن دسترسی روستاییان و عشایر به جنگل‌ها و مراتع، آموزش روستاییان، بهره برداران، جوامع محلی و عشایر جزو برنامه‌های مهم این اداره کل است.
وی اضافه کرد: مهمترین عوامل ایجاد آتش سوزی‌های سال گذشته در استان کرمانشاه سهل انگاری طبیعت گردان و گردشگران هنگام روشن کردن آتش، آتش زدن پس چر مزارع توسط کشاورزان و اختلافات قومی و قبیله‌ای بود که بیشترین نقش را در ایجاد حریق‌ها به خود اختصاص داده اند.
کولانی گفت: آتش زدن پس مانده مزارع یکی از دلایل مهم ایجاد آتش‌سوزی در استان است که تهدیدی جدی برای جنگل‌ها و مراتع به شمار می‌رود .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 6 =